Tisková zpráva

3-minutové čtení

Tachyum úspešne spúšťa FreeBSD na FPGA prototype Prodigy

Bratislava, 7. novembra, 2023 – Spoločnosť Tachyum® dnes oznámila, že operačný systém FreeBSD už beží na hardvérovom prototype Prodigy postavenom na programovateľných hradlových poliach (Field Programmable Gate Array, FPGA). Ide o súčasť plánu pre zabezpečenie splnenia požiadaviek zákazníkov pred odoslaním prvého univerzálneho procesora do výroby, tzv. tape-out. Toto oznámenie nasleduje po tom, ako firma Tachyum úspešne spustila operačný systém Linux ako súčasť svojho emulačného systému.

FreeBSD poháňa moderné servery, desktopy a vstavané platformy v prostrediach, ktoré oceňujú výkon, stabilitu a bezpečnosť. Je to platforma, ktorú si vybrali mnohé z najnavštevovanejších webových stránok a najrozšírenejšie vstavané sieťové a úložné zariadenia.

Keďže Tachyum pripravuje robustný komplex aplikácií, systémového softvéru, frameworkov (aplikačných rámcov) a knižníc ešte pred uvedením čipu Prodigy do výroby, zvýšený dopyt zákazníkov po FreeBSD si vyžiadal jeho prioritné testovanie na FPGA. Schopnosť spoločnosti uprednostňovať potreby zákazníkov je jedným z kľúčových dôvodov, prečo Tachyum urýchlila podporu kompilátora LLVM a je odrazom toho, ako jej softvéroví inžinieri pokračujú v práci na využití plného potenciálu Prodigy.

V minulom roku spoločnosť Tachyum ohlásila, že dokončila portovanie FreeBSD. Aplikácie, ktoré sú naportované do FreeBSD systému, sú teraz zaradené do harmonogramu testovania hardvéru a softvéru pre zabezpečenie kvality (Quality Assurance, QA). Pridaním FreeBSD do FPGA prototypu sa stali prioritou pre uspokojenie potrieb zákazníkov.

“Aby bol Prodigy skutočne považovaný za univerzálny procesor, je nevyhnutné, aby sme boli schopní poskytnúť možnosti pre ľubovoľný počet prostredí operačných systémov, softvérových aplikácií a systémových architektúr,” povedal Dr. Radoslav Danilák, zakladateľ a CEO spoločnosti Tachyum. “Po dokončení testovania FreeBSD máme teraz všetky plánované operačné systémy úspešne preverené na hardvérovom emulátore Prodigy FPGA a sme o krok bližšie k revolúcii dnešných dátových centier, keď začneme budúci rok dodávať naše produkty.”

Ako univerzálny procesor ponúkajúci špičkový výkon pre všetky pracovné zaťaženia, môžu servery dátových centier plynule a dynamicky prepínať medzi výpočtovými doménami (ako sú AI/ ML, HPC a cloud) s jednou architektúrou. Odstránením potreby drahého špecializovaného hardvéru pre AI a výrazným zvýšením využitia serverov, Prodigy signifikantne znižuje CAPEX a OPEX a zároveň poskytuje bezprecedentný výkon, spotrebu a ekonomiku dátového centra. Prodigy integruje 192 vysokovýkonných na mieru navrhnutých 64-bitových výpočtových jadier, čo mu umožňuje dosahovať až 4,5-násobný výkon v porovnaní s najvýkonnejšími x86 procesormi pre cloudové záťaže, a v porovnaní s najvýkonnejším GPU až trojnásobný výkon pre HPC a šesťnásobný výkon pre AI aplikácie.

Video s demonštráciou spustenia FreeBSD na Prodigy FPGA možno sledovať nižšie.

Sledujte Tachyum

https://twitter.com/tachyum

https://www.linkedin.com/company/tachyum

https://www.facebook.com/Tachyum/

O spoločnosti Tachyum

Spoločnosť Tachyum so svojím vlajkovým produktom Prodigy, prvým univerzálnym procesorom na svete, transformuje ekonomiku pracovných záťaží v oblasti umelej inteligencie (AI), vysokovýkonných výpočtov (HPC) a verejných i súkromných dátových centier. Prodigy spája funkcie CPU, GPGPU a TPU do jediného procesora, aby poskytoval špičkový výkon pri najnižších nákladoch a spotrebe energie pre špeciálne aj univerzálne výpočty. Keďže emisie svetových dátových centier naďalej prispievajú k zmene klímy a podľa prognóz budú spotrebovávať 10 percent elektrickej energie na svete do roku 2030, procesor Prodigy s veľmi nízkou spotrebou energie je v pozícii pomôcť vyvážiť globálny dopyt po výpočtovom výkone pri nižšej environmentálnej záťaži. Tachyum nedávno prijala významnú objednávku od americkej spoločnosti na vybudovanie rozsiahleho systému, ktorý poskytne počítačový výkon viac ako 50 exaflopov, čo exponenciálne prevýši výpočtovú kapacitu najrýchlejších superpočítačov pre inferenciu alebo generatívnu AI, ktoré sú dnes dostupné kdekoľvek na svete. Po dokončení v roku 2025 bude systém postavený na čipoch Prodigy poskytovať 25-násobný multiplikátor v porovnaní so svetovo najrýchlejším konvenčným superpočítačom, ktorý bol postavený iba tento rok, a bude dosahovať 25 000-krát väčšiu kapacitu pre AI ako modely pre ChatGPT4. Spoločnosť Tachyum má pobočky v Spojených štátoch a na Slovensku. Pre viac informácií navštívte https://www.tachyum.com/.