Tisková zpráva

3-minutové čtení

Spoločnosť Tachyum dokončila testovanie debuggera na FPGA Prototype čipu Prodigy

Bratislava, 9. apríla, 2024 – Spoločnosť Tachyum® dnes oznámila, že dokončila testovanie plnohodnotných funkcií hardvérového ladenia (debugovanie - hľadanie a opravovanie chýb v programoch) na FPGA prototype svojho univerzálneho procesora Prodigy®. Debugovacie funkcie prešli testovaním s GNU Debugger (gdb), široko používaným linuxovým nástrojom na ladenie softvéru, aby sa zabezpečila úspešná prevádzka čipu. Sú kľúčovou súčasťou vývoja čipu Prodigy na ceste smerom k produkcii.

Debugger je súčasťou procesu vývoja hardvéru a používa sa na vyhľadávanie a identifikáciu komponentov, ktoré nefungujú správne alebo sú nesprávne nakonfigurované. Platforma Prodigy podporuje štyri debugovacie registre pre hardvérové miesta prerušenia (breakpoints) a štyri registre pre hardvérové kontrolné body (watchpoints) pre pamäťové operácie. Štyri hardvérové PC breakpoints môžu dokonca debugovať kód pamäte ROM tam, kde nemožno použiť softvérové breakpoints.

“Funkcie ladenia hardvéru integrované do FPGA prototypu čipu Prodigy umožňujú našim zákazníkom ladiť priamo na prototype namiesto použitia menej efektívnych softvérových procesov,” povedal Dr. Radoslav Danilák, zakladateľ a CEO spoločnosti Tachyum. “Predchádzajúce ladenie, ktoré bežalo na softvérovom c-modeli čipu Prodigy, teraz beží na FPGA a zaisťuje, že problémy s hardvérom možno vyriešiť pred odoslaním čipu do výroby (tzv. tape-out). Ide o najnovšiu funkciu, ktorú sme začlenili do testov FPGA prototypu čipu Prodigy, aby sme zabezpečili, že naši zákazníci budú mať všetky potrebné nástroje a možnosti implementované do nášho univerzálneho procesora hneď pri uvedení na trh.”

Keďže univerzálny procesor ponúka špičkový výkon pre všetky pracovné zaťaženia, môžu servery dátových centier postavených na Prodigy plynule a dynamicky prepínať medzi výpočtovými doménami (ako sú AI/ ML, HPC a cloud) s jednou architektúrou. Odstránením potreby drahého špecializovaného hardvéru pre AI a výrazným zvýšením využitia serverov, Prodigy signifikantne znižuje CAPEX a OPEX a zároveň poskytuje bezprecedentný výkon, spotrebu a ekonomiku dátového centra. Prodigy integruje 192 vysokovýkonných na mieru navrhnutých 64-bitových výpočtových jadier, čo mu umožňuje dosahovať až 4,5-násobný výkon v porovnaní s najvýkonnejšími x86 procesormi pre cloudové záťaže, a v porovnaní s najvýkonnejším GPU až trojnásobný výkon pre HPC a šesťnásobný výkon pre AI aplikácie.

Video s ukážkou hardvérového debuggera na FPGA prototype čipu Prodigy s pomocou hardvérových debugovacích registrov si možno pozrieť nižšie.

Sledujte Tachyum

https://twitter.com/tachyum

https://www.linkedin.com/company/tachyum

https://www.facebook.com/Tachyum/

O spoločnosti Tachyum

Spoločnosť Tachyum so svojím vlajkovým produktom Prodigy, prvým univerzálnym procesorom na svete, transformuje ekonomiku pracovných záťaží v oblasti umelej inteligencie (AI), vysokovýkonných výpočtov (HPC) a verejných i súkromných dátových centier. Prodigy spája funkcie CPU, GPGPU a TPU do jediného procesora, aby poskytoval špičkový výkon pri najnižších nákladoch a spotrebe energie pre špeciálne aj univerzálne výpočty. Keďže emisie svetových dátových centier naďalej prispievajú k zmene klímy a podľa prognóz budú spotrebovávať 10 percent elektrickej energie na svete do roku 2030, procesor Prodigy s veľmi nízkou spotrebou energie je v pozícii pomôcť vyvážiť globálny dopyt po výpočtovom výkone pri nižšej environmentálnej záťaži. Tachyum nedávno prijala významnú objednávku od americkej spoločnosti na vybudovanie rozsiahleho systému, ktorý poskytne počítačový výkon viac ako 50 exaflopov, čo exponenciálne prevýši výpočtovú kapacitu najrýchlejších superpočítačov pre inferenciu alebo generatívnu AI, ktoré sú dnes dostupné kdekoľvek na svete. Po dokončení v roku 2025 bude systém postavený na čipoch Prodigy poskytovať 25-násobný multiplikátor v porovnaní so svetovo najrýchlejším konvenčným superpočítačom, ktorý bol postavený iba tento rok, a bude dosahovať 25 000-krát väčšiu kapacitu pre AI ako modely pre ChatGPT4. Spoločnosť Tachyum má pobočky v Spojených štátoch a na Slovensku. Pre viac informácií navštívte https://www.tachyum.com/.