Tisková zpráva

4-minutové čtení

Tachyum spúšťa binárne x86-64 súbory na Prodigy FPGA a dosahuje svoj kľúčový míľnik

Bratislava, 26. septembra, 2023 – Spoločnosť Tachyum® dnes oznámila, že úspešne predviedla bezproblémové fungovanie nenatívnej (x86_64) aplikácie pod operačným systémom Linux, ktorá beží na FPGA emulačnom systéme čipu Prodigy.

Firma tak zabezpečuje použiteľnosť širokej škály softvérových aplikácií pre zákazníkov od prvého dňa, keď bude univerzálny procesor Prodigy dostupný na trhu v budúcom roku.

x86 (známy aj pod názvami x64, x86_64, AMD64 alebo Intel 64) je rodina architektúr inštrukčných súborov, ktorá dnes predstavuje inštalačnú základňu pre záťaže dátových centier.

Keďže zložitosť a spotreba energie architektúry x86 vytvárajú prekážku pre veľmi vysoký výkon v procesoroch nanometrovej triedy, revolučná architektúra Tachyum nezahŕňa žiadny hardvér špecifický pre x86, pretože by to obmedzilo výkon procesora Prodigy. Namiesto toho štandardný dynamický binárny prekladač efektívne poskytuje možnosť okamžite spúšťať neupravené Linuxové binárne súbory x86.

Zákazníci spoločnosti Tachyum, ktorí chcú spúšťať aplikácie nad rámec tých, ktoré firma poskytuje v „obraze“ distribúcie Prodigy Linux, budú spočiatku používať dynamický binárny prekladač, kým prenesú svoje staršie aplikácie x86 na natívnu architektúru inštrukčnej sady (Instruction Set Architecture, ISA) Prodigy, zvyčajne do 12-18 mesiacov. Prodigy umožňuje používateľom kombinovať aplikácie x86 s natívnymi aplikáciami Prodigy, ako už firma predviedla bezproblémovým spustením natívnych webových serverov Prodigy Apache v kombinácii s binárnymi databázami x86 Linux.

Kým zákazníci migrujú na plne natívne softvérové prostredia, bude čip Prodigy poskytovať 2-násobný výkon namiesto očakávaného 3-násobného výkonu v porovnaní so špičkovými procesormi Intel podľa benchmarku SPECint2017. Pre väčšinu zákazníkov však budú staršie aplikácie x86 tvoriť iba 20 % behu programu (runtime), pričom zvyšných 80 % bude venovaných natívnym aplikáciám, ako sú TensorFlow, PyTorch, databázy a ďalšie, ktoré už spoločnosť Tachyum naportovala do natívnej ISA čipu Prodigy, čo zvyčajne prináša 80 % x 3 x + 20 % x 2 x = 2,8 x vyšší výkon od prvého dňa.

Prodigy svojim výkonom x86 predstihuje iné implementácie vrátane nedávno predstaveného rozšírenia Intel® Advanced Performance Extensions (Intel® APX) v snahe spoločnosti Intel vyrovnať sa novým a moderným ISA; procesory ARM alebo RISC-V, ktoré sú príliš pomalé pre serverové aplikácie; alebo dynamické binárne preklady Rosetta od spoločnosti Apple, ktoré majú dostatočný výkon na spúšťanie aplikácií x86 na prenosných počítačoch, kde je dôležitejšia nízka spotreba energie ako vysoký výkon potrebný pre servery.

„Preukázanie schopnosti spúšťať binárne x86-64 aplikácie na emulácii procesora Prodigy je pre Tachyum kľúčovým míľnikom a ďalej overuje našu architektúru pred odoslaním čipu do výroby,“ povedal Dr. Radoslav Danilák, zakladateľ a CEO spoločnosti Tachyum. „Preukázanie všetkých týchto existujúcich binárnych aplikácií na našom FPGA emulátore je rozhodujúce pre to, aby bol Prodigy pripravený na sériovú výrobu v budúcom roku, čo nám umožní začať plniť objednávky v hodnote miliárd dolárov, ktoré už máme v našom predajnom pláne.“

Ako univerzálny procesor ponúkajúci špičkový výkon pre všetky pracovné zaťaženia, môžu servery dátových centier plynule a dynamicky prepínať medzi výpočtovými doménami (ako sú AI/ ML, HPC a cloud) s jednou architektúrou. Odstránením potreby drahého špecializovaného hardvéru pre AI a výrazným zvýšením využitia serverov, Prodigy signifikantne znižuje CAPEX a OPEX a zároveň poskytuje bezprecedentný výkon, spotrebu a ekonomiku dátového centra. Prodigy integruje 192 vysokovýkonných na mieru navrhnutých 64-bitových výpočtových jadier, čo mu umožňuje dosahovať až 4,5-násobný výkon v porovnaní s najvýkonnejšími x86 procesormi pre cloudové záťaže, a v porovnaní s najvýkonnejším GPU až trojnásobný výkon pre HPC a šesťnásobný výkon pre AI aplikácie.

Video s ukážkou binárneho súboru x86_64 bežiacom na Prodigy je dostupné nižšie.

Sledujte Tachyum

https://twitter.com/tachyum

https://www.linkedin.com/company/tachyum

https://www.facebook.com/Tachyum/

O spoločnosti Tachyum

Spoločnosť Tachyum so svojím vlajkovým produktom Prodigy, prvým univerzálnym procesorom na svete, transformuje ekonomiku pracovných záťaží v oblasti umelej inteligencie (AI), vysokovýkonných výpočtov (HPC) a verejných i súkromných dátových centier. Prodigy spája funkcie CPU, GPGPU a TPU do jediného procesora, ktorý poskytuje špičkový výkon pri najnižších nákladoch a spotrebe energie pre špeciálne aj univerzálne výpočty. Nasadenie čipov Prodigy v hyperškálových dátových centrách umožní, aby všetky AI, HPC aj univerzálne aplikácie bežali na tej istej infraštruktúre, čím spoločnosti ušetria miliardy dolárov na hardvéri a prevádzkových nákladoch a znížia uhlíkovú stopu. Keďže emisie svetových dátových centier prispievajú k zmene klímy a spotrebúvajú viac ako štyri percentá elektrickej energie na svete– pričom podľa prognóz to do roku 2030 bude až 10 percent - univerzálny procesor Prodigy s veľmi nízkou spotrebou energie môže byť prelomovou technológiou pre uspokojenie globálneho dopytu po výpočtovom výkone pri nižšej environmentálnej záťaži. Rýchlo rastúci záujem o prototyp Prodigy, ktorý je v záverečnej fáze testovania a integrácie pred sériovou výrobou, sa už premieta do výrazného rastu zákazníckej základne a veľkých objednávok. Tie naznačujú, že spoločnosť by do konca roka 2024 mohla uskutočniť počiatočnú verejnú ponuku akcií (IPO). Spoločnosť Tachyum má pobočky v Spojených štátoch a na Slovensku. Pre viac informácií navštívte https://www.tachyum.com/.