Tisková zpráva

3-minutové čtení

Spoločnosť Tachyum prešla všetkými testami FP pre splnenie štandardov IEEE

Bratislava, 20. júna 2023 – Spoločnosť Tachyum™ dnes oznámila, že dokončila overovanie jednotky s pohyblivou rádovou čiarkou (Floating-Point Unit, FPU) pre Prodigy, prvý univerzálny procesor na svete. Čip prešiel všetkými testami, aby sa zabezpečilo, že bude dodržiavať priemyselné výpočtové štandardy IEEE (Institute of Electrical and Electronic Engineers). IEEE je najväčšia technická odborná organizácia na svete v oblasti rozvoja elektroniky. Prodigy prešiel balíkom testov, celkovo viac ako 24 miliónmi, v simulácii RTL (Register Transfer Level, logika čipu) a na prototypovom hardvéri Prodigy FPGA.

Spoločnosť Tachyum vytvorila od základov vlastnú FPU jednotku kompatibilnú s IEEE, aby bola jednou z najpokročilejších na svete a dosahovala mimoriadne vysoké taktovacie frekvencie. Dizajn Prodigy bol overený pomocou najnovšej verzie priemyselného štandardu Berkeley TestFloat. Ide o test bežne používaný pre superpočítače, ktorý kontroluje základnú spoľahlivosť implementácie s pohyblivou rádovou čiarkou v porovnaní so štandardom Berkeley SoftFloat, pričom testuje všetky režimy a špeciálne prípady štandardu IEEE. Tachyum bude tiež vykonávať priebežné regresné testovanie, aby sa zabezpečila zhoda s novými verziami.

“Zavedenie súladu so štandardmi FPU určenými inštitútom IEEE nám otvára cestu k finálnej integrácii a testovaniu. Partnerom a zákazníkom dáva ďalšiu istotu o schopnostiach čipu Prodigy,” povedal Dr. Radoslav Danilák, zakladateľ a CEO spoločnosti Tachyum. “FPU výpočty sú nevyhnutným základom moderných počítačov a superpočítačov, takže tento úspech má význam pre budúce aplikácie.”

Prodigy poskytuje vysoký výkon potrebný pre cloudové a HPC/AI pracovné záťaže v rámci jednej architektúry. Ako univerzálny procesor ponúkajúci využiteľnosť pre všetky pracovné zaťaženia môžu servery dátových centier poháňané Prodigy plynule a dynamicky prepínať medzi výpočtovými doménami.

Odstránením potreby drahého špecializovaného hardvéru pre AI a výrazným zvýšením využitia serverov Prodigy signifikantne znižuje CAPEX a OPEX a zároveň poskytuje bezprecedentný výkon, spotrebu a ekonomiku dátového centra. Prodigy integruje 128 vysokovýkonných na mieru navrhnutých 64-bitových výpočtových jadier, čo mu umožňuje dosahovať až štvornásobný výkon v porovnaní s najvýkonnejšími x86 procesormi pre cloudové záťaže, a v porovnaní s najvýkonnejším GPU až trojnásobný výkon pre HPC a šesťnásobný výkon pre AI aplikácie.

Video s ukážkou verifikácie Prodigy FPU bežiacej na Prodigy FPGA hardvérovom emulačnom systéme si možno pozrieť nižšie.

Sledujte Tachyum

https://twitter.com/tachyum

https://www.linkedin.com/company/tachyum

https://www.facebook.com/Tachyum/

O spoločnosti Tachyum

Spoločnosť Tachyum so svojím vlajkovým produktom Prodigy, prvým univerzálnym procesorom na svete, transformuje ekonomiku pracovných záťaží v oblasti umelej inteligencie (AI), vysokovýkonných výpočtov (HPC) a verejných i súkromných dátových centier. Prodigy spája funkcie CPU, GPGPU a TPU do jediného procesora, ktorý poskytuje špičkový výkon pri najnižších nákladoch a spotrebe energie pre špeciálne aj univerzálne výpočty. Nasadenie čipov Prodigy v hyperškálových dátových centrách umožní, aby všetky AI, HPC aj univerzálne aplikácie bežali na tej istej infraštruktúre, čím spoločnosti ušetria miliardy dolárov na hardvéri a prevádzkových nákladoch a znížia uhlíkovú stopu. Keďže emisie svetových dátových centier prispievajú k zmene klímy a spotrebúvajú viac ako štyri percentá elektrickej energie na svete– pričom podľa prognóz to do roku 2030 bude až 10 percent - univerzálny procesor Prodigy s veľmi nízkou spotrebou energie môže byť prelomovou technológiou pre uspokojenie globálneho dopytu po výpočtovom výkone pri nižšej environmentálnej záťaži. Rýchlo rastúci záujem o prototyp Prodigy, ktorý je v záverečnej fáze testovania a integrácie pred sériovou výrobou, sa už premieta do výrazného rastu zákazníckej základne a veľkých objednávok. Tie naznačujú, že spoločnosť by do konca roka 2024 mohla uskutočniť počiatočnú verejnú ponuku akcií (IPO). Spoločnosť Tachyum má pobočky v Spojených štátoch a na Slovensku. Pre viac informácií navštívte https://www.tachyum.com/.