Tisková zpráva

3-minutové čtení

Spoločnosť Tachyum dokončila portovanie softvéru potrebné pre odoslanie čipu Prodigy do výroby

BRATISLAVA, 2. mája, 2023 – Spoločnosť Tachyum™ dnes oznámila svoj najnovší míľnik, ktorým je oficiálny vstup do záverečnej fázy testovania a vývoja univerzálneho procesora Prodigy. Táto posledná fáza testovania pre zabezpečenie kvality (Quality Assurance, QA) všetkého potrebného portovaného softvéru na doskách emulačného systému programovateľných hradlových polí (FPGA) v rámci finálneho testovania zabezpečí, že čip bude vhodný na výrobu (tape-out).

Portovaný softvér v súčasnosti beží na softvérovej emulačnej platforme Prodigy. Po úspešnom dokončení všetkých testov zabezpečenia kvality na FPGA bude čip pripravený na odoslanie do výroby v tomto roku. Táto fáza portovania a finalizácie všetkého potrebného softvéru pre tzv. tape-out zabezpečí, že existujúce aplikácie budú fungovať bez problémov na vyrobených vzorkách čipu Prodigy. Zároveň budú poskytovať špičkový výkon pre hyperškálové vysoko výkonné výpočty a pracovné záťaže umelej inteligencie.

Medzi míľnikmi portovania, ktoré už boli dokončené, sú okrem iného tieto softvérové balíky:

  • Open BMC,
  • UEFI v2.70,
  • bootloadre: EFI boot a GRUB 2,
  • bežiaci Linux 6.1 LTS so SE Linux, Free BSD 13, KVM 6.1, QEMU 7.2,
  • GNU toolchain: binutils 2.40, GDB-13.1, GCC 12.2 a glibc 2.37,
  • podpora jazykov C, C++, Fortran, Go, Erlang, Lua, Perl, PHP, R, Python, Ruby, Tcl,
  • kompilátory pre TensorFlow 2.11 a PyTorch 1.11,
  • Docker a Kubernetes,
  • knižnice Eigen, GEMM, NumPy (Numerical Python),
  • plne reprezentatívny zoznam aplikácií, ako sú databázy, webové servery, SLURM, CEPH.

Prodigy poskytuje bezprecedentný výkon dátových centier a zároveň nižšiu spotrebu elektriny. To sa pozitívne premietne do hospodárnosti dátového centra, keďže sa výrazne znížia kapitálové (CAPEX) aj prevádzkové (OPEX) náklady. Vďaka využiteľnosti pre vysokovýkonné aj podnikové (Line of Business, LOB) aplikácie, sa servery s procesormi Prodigy môžu hladko a dynamicky prepínať medzi záťažami bez potreby drahého špecifického hardvéru pre AI a dramaticky zvyšujú využiteľnosť serverov. Tachyum Prodigy integruje 128 vysokovýkonných na mieru navrhnutých 64-bitových výpočtových jadier, čo mu umožňuje dosahovať až štvornásobný výkon v porovnaní s najvýkonnejšími x86 procesormi pre cloudové záťaže, a v porovnaní s najvýkonnejším GPU až trojnásobný výkon pre HPC a šesťnásobný výkon pre AI aplikácie.

“Chceme ohlásiť tento najnovší míľnik, v rámci ktorého prechádzame z fázy vývoja k dokončeniu úloh potrebných na odoslanie do výroby, pretože dokončenie portovania softvéru je kľúčové,” povedal Radoslav Danilák, zakladateľ a CEO spoločnosti Tachyum. “Intenzívne pracujeme na uzavretí tejto fázy výrobného cyklu, a dôkazom toho je, že portovanie a príprava potrebného softvéru na odoslanie do výroby je za nami a táto kapitola je ukončená. Veľmi ma teší pokrok, ktorý spoločnosť Tachyum doteraz dosiahla, a teším sa na vstup do ďalšej fázy na našej ceste za úspechom.”

Sledujte Tachyum

https://twitter.com/tachyum

https://www.linkedin.com/company/tachyum

https://www.facebook.com/Tachyum/

O spoločnosti Tachyum

Spoločnosť Tachyum prináša zmenu na trhy umelej inteligencie (AI), vysokovýkonných výpočtov (HPC) a verejných i súkromných dátových centier so svojím vlajkovým produktom, ktorý nedávno predstavila na trhu. Prodigy, prvý univerzálny procesor na svete, spája funkcie CPU, GPU a TPU do jediného procesora, ktorý poskytuje špičkový výkon pri najnižších nákladoch a spotrebe energie pre špeciálne aj univerzálne výpočty. Nasadenie čipov Prodigy v hyperškálových dátových centrách umožní, aby všetky AI, HPC aj univerzálne aplikácie bežali na jednej hardvérovej infraštruktúre, čo spoločnostiam ušetrí miliardy dolárov ročne. Keďže dátové centrá v súčasnosti spotrebovávajú viac ako štyri percentá elektriny planéty, a predpokladá sa, že do roku 2030 to bude 10%, procesor Prodigy s ultranízkou spotrebou je veľmi dôležitý, ak chceme pokračovať v zdvojnásobovaní kapacity dátových centier každé štyri roky. Spoločnosť Tachyum, ktorú založil ako spoluzakladateľ Dr. Radoslav Danilák, vybuduje v EÚ s čipmi Prodigy najrýchlejší superpočítač na svete s výkonom 128 AI exaflopov (128 miliárd miliárd operácií za sekundu). Spoločnosť Tachyum má pracoviská v USA a na Slovensku. Pre viac informácií navštívte https://www.tachyum.com/.