Tisková zpráva

4-minutové čtení

Tachyum predstavuje 20 exaflopový / 10 AI zettaflopový návrh pre superpočítače

BRATISLAVA, 12. apríla, 2023 – Spoločnosť Tachyum™ dnes zverejnila novú bielu knihu, v ktorej predstavuje návrhy dátových centier pre HPC a AI superpočítače s využitím univerzálnych procesorov Prodigy a Prodigy 2.

Tachyum Prodigy 2 bol vybraný v projekte spoločného európskeho záujmu IPCEI (Important Projects of Common European Interests) pre Slovensko. Čip novej generácie pre HPC/AI poskytne Európe exascale výkon pre HPC (vysokovýkonné výpočty) a zettascale výkon pre AI (umelú inteligenciu). Európska komisia schválila chýbajúce finančné prostriedky vo výške 26,4 milióna eur pre projekt spoločnosti Tachyum, ktorý je v súčasnosti v procese notifikácie.

Referenčné návrhy, ktoré vyvinuli tímy systémových inžinierov, inžinierskych riešení a softvérových inžinierov spoločnosti Tachyum, transformujú dátové centrá na univerzálne výpočtové centrá, v ktorých môžu pracovné záťaže HPC a AI bežať na tej istej architektúre. Spoločnosť Tachyum vyvinula dôkladné návrhy dátových centier obsahujúce najmodernejšie riešenia pre výpočtovú techniku, siete, ukladanie dát, softvér a chladenie, ktoré sú určené pre novú generáciu aplikácií HPC/AI.

Návrhy vychádzajú z riešenia, ktoré spoločnosť Tachyum navrhla Ministerstvu energetiky USA (DOE) v rámci výzvy na vybudovanie superpočítačového systému pre HPC aj AI. Návrhy dátových centier založené na procesoroch Prodigy 2, ktoré by mali byť k dispozícii v roku 2025, poskytnú 20 exaflopov/s vektorového výkonu FP64, čo je najvyššia hodnota cieľových čísiel ministerstva, pri spotrebe do 60MW na ploche 560 metrov štvorcových.

To isté dátové centrum môže poskytnúť viac ako 10 zetaflopov/s výkonu AI, čo je viac ako 30-násobok hornej hranice cieľa DOE. Výkon FP64 až do 25 exaflopov/s možno dosiahnuť na rovnakej ploche 560 štvorcových metrov v závislosti od flexibility energetického rozpätia.

Dátové centrá postavené na Prodigy 2 obsahujú infraštruktúru pre siete a úložiská dát novej generácie, ktorá využíva najmodernejšie technológie v odvetví a zabezpečuje maximálny výkon a efektivitu celého klastra.

Dátové centrá Prodigy prvej generácie ponúknu 3,3 exaflopov/s FP64, čo je trojnásobok výkonu HPC oproti existujúcim superpočítačom, a tiež poskytnú približne 1,8 zetaflopu/s spracovania AI na ploche iba 560 štvorcových metrov pri spotrebe energie iba 45 MW .

“Spoločnosť Tachyum poskytuje špičkové riešenia od kremíka až po kompletné systémy na riešenie neustále rastúcich požiadaviek na HPC aj AI,” povedal Radoslav Danilák, zakladateľ a CEO spoločnosti Tachyum. “Superpočítače navrhnuté spoločnosťou Tachyum posúvajú výkon HPC na popredné priečky a v oblasti AI zároveň prekonávajú hranicu zettascale, čím menia dátové centrá na univerzálne výpočtové centrá.”

Záujemcovia o ďalšie informácie o návrhoch dátových centier Tachyum pre HPC a AI si môžu stiahnuť bielu knihu Tachyum Prodigy Universal Processor Enabling Next Generation 20+EF Supercomputers.

Prodigy poskytuje bezprecedentný výkon dátových centier a zároveň nižšiu spotrebu elektriny. To sa pozitívne premietne do hospodárnosti dátového centra, keďže sa výrazne znížia kapitálové (CAPEX) aj prevádzkové (OPEX) náklady. Vďaka využiteľnosti pre vysokovýkonné aj podnikové (Line of Business, LOB) aplikácie, sa servery s procesormi Prodigy môžu hladko a dynamicky prepínať medzi záťažami bez potreby drahého špecifického hardvéru pre AI a dramaticky zvyšujú využiteľnosť serverov. Tachyum Prodigy integruje 128 vysokovýkonných na mieru navrhnutých 64-bitových výpočtových jadier, čo mu umožňuje dosahovať až štvornásobný výkon v porovnaní s najvýkonnejšími x86 procesormi pre cloudové záťaže, a v porovnaní s najvýkonnejším GPU až trojnásobný výkon pre HPC a šesťnásobný výkon pre AI aplikácie.

Sledujte Tachyum

https://twitter.com/tachyum

https://www.linkedin.com/company/tachyum

https://www.facebook.com/Tachyum/

O spoločnosti Tachyum

Spoločnosť Tachyum prináša zmenu na trhy umelej inteligencie (AI), vysokovýkonných výpočtov (HPC) a verejných i súkromných dátových centier so svojím vlajkovým produktom, ktorý nedávno predstavila na trhu. Prodigy, prvý univerzálny procesor na svete, spája funkcie CPU, GPU a TPU do jediného procesora, ktorý poskytuje špičkový výkon pri najnižších nákladoch a spotrebe energie pre špeciálne aj univerzálne výpočty. Nasadenie čipov Prodigy v hyperškálových dátových centrách umožní, aby všetky AI, HPC aj univerzálne aplikácie bežali na jednej hardvérovej infraštruktúre, čo spoločnostiam ušetrí miliardy dolárov ročne. Keďže dátové centrá v súčasnosti spotrebovávajú viac ako štyri percentá elektriny planéty, a predpokladá sa, že do roku 2030 to bude 10%, procesor Prodigy s ultranízkou spotrebou je veľmi dôležitý, ak chceme pokračovať v zdvojnásobovaní kapacity dátových centier každé štyri roky. Spoločnosť Tachyum, ktorú založil ako spoluzakladateľ Dr. Radoslav Danilák, vybuduje v EÚ s čipmi Prodigy najrýchlejší superpočítač na svete s výkonom 128 AI exaflopov (128 miliárd miliárd operácií za sekundu). Spoločnosť Tachyum má pracoviská v USA a na Slovensku. Pre viac informácií navštívte https://www.tachyum.com/.