Tisková zpráva

4-minutové čtení

Odborná obec na Slovensku má záujem o výkonný AI superpočítač svetových parametrov

  • Spoločnosť Tachyum™ zrealizovala vo svojich priestoroch v Bratislave prezentáciu a diskusiu so zástupcami odborníkov v oblasti využívania vysokovýkonných výpočtov (HPC) a umelej inteligencie (AI).
  • Tachyum má záujem, aby sa na Slovensku postavil superpočítač svetových parametrov, pretože iba tak pomôže Slovensku naštartovať nový priemyselný ekosystém a posunúť krajinu ekonomicky dopredu.
  • Tachyum dosiahla viacero významných pokrokov vo vývoji Prodigy, prvého univerzálneho procesora pre vysokovýkonné výpočty a umelú inteligenciu. Technické detaily čipu Prodigy firma celosvetovo predstavila v minulom roku.

Bratislava, 9. marca, 2023 – Na Slovensku je záujem o výkonný superpočítač svetových parametrov. Vyplýva to z prieskumu spoločnosti Tachyum, ktorá v závere februára oslovila odborníkov, predstaviteľov akademickej obce, zástupcov privátneho aj štátneho sektora a potenciálnych používateľov pripravovaného superpočítača.

Oslovení respondenti prieskumu potvrdili nevyhnutnosť rýchlejšieho superpočítača na špičkovej svetovej úrovni už v horizonte nasledujúcich troch rokov. Podľa 92% opýtaných by plánovaný superpočítač mal ponúkať výkon na špičkovej svetovej úrovni.

Účastníci prieskumu podľa oblasti: 33% univerzity, 30% inštitúcie, 22% privátny sektor, 15% štátny sektor

Prístup k vyšším výpočtovým výkonom pre potenciálnych používateľov predstavuje aj možnosť aktívne participovať v rámci projektov, ktoré ponúka Európska únia. Tie Slovensko v súčasnosti obchádzajú, keďže nedisponuje dostatočnou technologickou infraštruktúrou, resp. dostatočne výkonným zariadením.

Prezident Fintech & Insurtech Asociácie Slovenska (FINAS) Davy Čajko vníma výsledky prieskumu ako jednoznačné potvrdenie, že existuje dopyt po svetovom riešení a verejný sektor spolu s akademikmi presne vie, čo potrebuje.

„Reálna možnosť mať na Slovensku superpočítač svetových parametrov sa nemusí zopakovať celé roky. Táto príležitosť pritom obsahuje všetko, čo môže Slovensku pomôcť - od prilákania špičkových talentov zo sveta až po dobrý obraz krajiny. Vo svete aj všade okolo nás rastú nové digitálne ekonomiky a my máme reálnu šancu vytvárať tú našu. Preto je dôležité, aby sme sa jej chopili. Poďme postaviť slovenský Fintech sektor prostredníctvom superpočítača s AI.“

Prieskum reaguje na výsledky štúdie uskutočniteľnosti investície do superpočítača, ktorú v predošlom roku na objednávku Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie vypracovala konzultačná spoločnosť KPMG.

Na rozdiel od štúdie, podľa výsledkov prieskumu potenciálni používatelia majú záujem o maximálny možný výkon budúceho superpočítača. Rozdielny je tiež pohľad na technológiu umelej inteligencie.

Používate, alebo plánujete používať AI v rámci svojich projektov? (nie - 4%, do 25% - 40% respondentov, 25-50% - 17% respondentov, viac ako 50% - 30% respondentov)

Kým štúdia KPMG tento rýchlo sa rozvíjajúci fenomén celkom opomenula, z prieskumu z dielne Tachyum vyplýva, že až 96 % opýtaných už dnes umelú inteligenciu využíva alebo plánuje využívať, pričom 91% respondentov očakáva v nasledujúcich rokoch rast požiadaviek na AI.

Predpokladáte, že vaše požiadavky na AI budú v horizonte 2030 rásť? (do 25% - 4% respondentov, nie - 9%, 25-50% - 39% respondentov, viac ako 50% - 48% respondentov)

Tachyum Prodigy, prvý univerzálny procesor na svete, prináša revolučnú architektúru, ktorá zjednocuje funkcionalitu CPU, GPGPU a TPU do jedného monolitického zariadenia. To procesorom Prodigy umožňuje riešiť vysoké požiadavky na cloud a HPC/AI záťaže, bez drahých a energeticky náročných akcelerátorov, použitím jednoduchého homogénneho softvérového modelu, ktorý je v súlade so softvérovou skladateľnosťou (composability) a dynamickou realokáciou serverových zdrojov pre maximalizáciu ich využitia.

Prodigy poskytuje bezprecedentný výkon dátových centier a zároveň nižšiu spotrebu elektriny. To sa pozitívne premietne do hospodárnosti dátového centra, keďže sa výrazne znížia kapitálové (CAPEX) aj prevádzkové (OPEX) náklady. Tachyum Prodigy poskytuje až štvornásobný výkon v porovnaní s najvýkonnejšími x86 procesormi (napr. pre cloudové záťaže), a v porovnaní s najvýkonnejším GPU až trojnásobný výkon pre HPC a šesťnásobný výkon pre AI aplikácie.

Sledujte Tachyum

https://twitter.com/tachyum

https://www.linkedin.com/company/tachyum

https://www.facebook.com/Tachyum/

O spoločnosti Tachyum

Spoločnosť Tachyum prináša zmenu na trhy umelej inteligencie (AI), vysokovýkonných výpočtov (HPC) a verejných i súkromných dátových centier so svojím vlajkovým produktom, ktorý nedávno predstavila na trhu. Prodigy, prvý univerzálny procesor na svete, spája funkcie CPU, GPU a TPU do jediného procesora, ktorý poskytuje špičkový výkon pri najnižších nákladoch a spotrebe energie pre špeciálne aj univerzálne výpočty. Nasadenie čipov Prodigy v hyperškálových dátových centrách umožní, aby všetky AI, HPC aj univerzálne aplikácie bežali na jednej hardvérovej infraštruktúre, čo spoločnostiam ušetrí miliardy dolárov ročne. Keďže dátové centrá v súčasnosti spotrebovávajú viac ako štyri percentá elektriny planéty, a predpokladá sa, že do roku 2030 to bude 10%, procesor Prodigy s ultranízkou spotrebou je veľmi dôležitý, ak chceme pokračovať v zdvojnásobovaní kapacity dátových centier každé štyri roky. Spoločnosť Tachyum, ktorú založil ako spoluzakladateľ Dr. Radoslav Danilák, vybuduje v EÚ s čipmi Prodigy najrýchlejší superpočítač na svete s výkonom 128 AI exaflopov (128 miliárd operácií) za sekundu. Spoločnosť Tachyum má pracoviská v USA a na Slovensku. Pre viac informácií navštívte https://www.tachyum.com/.