Tisková zpráva

4-minutové čtení

Ďalší špičkový partner. Tachyum podpísala dohodu s nemeckou Cologne Chip

Bratislava, 6. decembra, 2022 – Tachyum dnes oznámila, že bude spolupracovať s nemeckou polovodičovou spoločnosťou Cologne Chip na projektoch v oblasti emulačného systému programovateľných hradlových polí (Field Programmable Gate Arrays, FPGA), umelej inteligencie (AI) a vysokovýkonných výpočtov (High Performance Computing, HPC). Tachyum a Cologne Chip spoločne vybudujú a otestujú HPC infraštruktúru založenú na FPGA, čipoch Tachyum, jej referenčnej architektúre a FPGA/AI čipoch od Cologne Chip.

Cologne Chip je špičkový výrobca inteligentných polovodičov, ktorý ponúka telekomunikačné integrované obvody (Integrated Circuits), IP (duševné vlastníctvo, Intellectual Property), ako aj FPGA. Jeho FPGA technológia GateMate™ ponúka komplexné viacuzlové portfólio na riešenie požiadaviek v rámci širokej škály aplikácií, poskytuje zákazníkom systémovú integráciu a zároveň optimalizuje pomer výkon/watt. ISDN (Integrated Services Digital Network) IC transceivery od Cologne Chip sú v súčasnosti najpokročilejšie a najznámejšie riešenia pre všetky druhy aplikácií ISDN na trhu.

„V rámci podpísaného Memoranda o porozumení budeme spolupracovať vo viacerých oblastiach. Pôjde napríklad o kvantové a vodíkové technológie, biologické vedy či progresívne materiály. Zameriame sa aj na zelenú energetiku, v rámci ktorej plánujeme využiť umelú inteligenciu a preniesť ju priamo do reálnych priemyselných technológií a aplikačných scenárov. Tieto témy vnímame ako strategické v celosvetovom merítku a preto sme radi, že sme našli silného partnera priamo v našom regióne - v blízkosti Slovenska a v EÚ,“ povedal Business Development Manager spoločnosti Tachyum Robert Cisár.

FPGA technológia je pritom pri vývoji čipov veľmi dôležitá. Používa sa pri dizajnovaní čipu na jeho dodatočné zmeny alebo optimalizáciu. Vďaka FPGA tak môžu vývojári Tachyum veľmi jednoducho vylepšovať parametre čipu pri ceste k finálnemu produktu.

Obrovskou výhodou je, že v prípade Cologne Chip ide o nemeckú spoločnosť, ktorá má za sebou viac ako 25-ročnú históriu. Jej zákazníci sa okrem rozsiahlych znalostí odvetvia dostanú k produktom, ktoré boli navrhnuté a vyrobené priamo v Nemecku. FPGA GateMate™ sú navyše priamo financované nemeckým Federálnym ministerstvom hospodárstva a energetiky.

„Kombináciou FPGA/AI produktov od Cologne Chip s univerzálnym procesorom Prodigy dokážeme maximálne uspokojiť požiadavky zákazníkov a kompletne pokryť požiadavky trhu na HPC a AI od špičkových až po nízkorozpočtové prvky,“ uzavrel Robert Cisár.

Tachyum Prodigy integruje 128 vysokovýkonných na mieru navrhnutých 64-bitových výpočtových jadier s funkcionalitou CPU, GPU a TPU do jedného zariadenia, čo mu umožňuje dosahovať až štvornásobný výkon v porovnaní s najvýkonnejšími x86 procesormi (napr. pre cloudové záťaže), a v porovnaní s najvýkonnejším GPU až trojnásobný výkon pre HPC a šesťnásobný výkon pre AI aplikácie.

Jedinečná architektúra Prodigy prináša špičkový výkon v oblasti záťaží dátových centier aj umelej inteligencie. Servery s procesormi Prodigy sa tak v časoch mimo špičky môžu bez problémov a plynulo prepnúť na AI záťaže. To znamená, že nebude potrebný drahý hardvér špeciálne určený pre účely AI a využiteľnosť servera sa výrazne zvýši. Prodigy poskytuje bezprecedentný výkon a zároveň nižšiu spotrebu elektriny. To sa pozitívne premietne do hospodárnosti dátového centra, keďže sa výrazne znížia kapitálové (CAPEX) aj prevádzkové (OPEX) náklady.

Sledujte Tachyum

https://twitter.com/tachyum

https://www.linkedin.com/company/tachyum

https://www.facebook.com/Tachyum/

O spoločnosti Tachyum

Spoločnosť Tachyum prináša zmenu na trhy umelej inteligencie (AI), vysokovýkonných výpočtov (HPC) a verejných i súkromných dátových centier so svojím vlajkovým produktom, ktorý nedávno predstavila na trhu. Prodigy, prvý univerzálny procesor na svete, spája funkcie CPU, GPU a TPU do jediného procesora, ktorý poskytuje špičkový výkon pri najnižších nákladoch a spotrebe energie pre špeciálne aj univerzálne výpočty. Nasadenie čipov Prodigy v hyperškálových dátových centrách umožní, aby všetky AI, HPC aj univerzálne aplikácie bežali na jednej hardvérovej infraštruktúre, čo spoločnostiam ušetrí miliardy dolárov ročne. Keďže dátové centrá v súčasnosti spotrebovávajú viac ako štyri percentá elektriny planéty, a predpokladá sa, že do roku 2030 to bude 10%, procesor Prodigy s ultranízkou spotrebou je veľmi dôležitý, ak chceme pokračovať v zdvojnásobovaní kapacity dátových centier každé štyri roky. Spoločnosť Tachyum, ktorú založil ako spoluzakladateľ Dr. Radoslav Danilák, vybuduje v EÚ s čipmi Prodigy najrýchlejší superpočítač na svete s výkonom 128 AI exaflopov (128 miliárd miliárd operácií) za sekundu. Spoločnosť Tachyum má pracoviská v USA a na Slovensku. Pre viac informácií navštívte https://www.tachyum.com/.