Tisková zpráva

4-minutové čtení

Tachyum odhaľuje detaily architektúry a dizajnu čipu Prodigy v Bielej knihe

Bratislava, 4. októbra, 2022 – Spoločnosť Tachyum™ dnes zverejnila Bielu knihu Prodigy Architectural Overview White Paper, ktorá odhaľuje doteraz nezverejnené architektonické charakteristiky systému na čipe (SoC, System on Chip), vrátane schémy čipu a architektúry prvého univerzálneho procesora na svete. Dokument detailne popisuje ako Prodigy rieši stagnáciu výkonnosti procesorov, aby prekonal hlavné výzvy, ktorým dnes dátové centrá čelia.

Univerzálny procesor spoločnosti Tachyum spája funkcie CPU (centrálnej procesorovej jednotky), GPU (grafického procesora) a TPU (špecializovaného procesora na spracovanie dát umelej inteligencie) a prináša novú prevratnú procesorovú architektúru, ktorá dátovým centrám umožňuje zvládať širokú škálu skalárnych, vektorových a maticových záťaží v homogénnom prostredí, bez potreby drahých a energeticky náročných akcelerátorov.

Prodigy je vysokovýkonný systém na čipe, ktorý vyvažuje CPU, pamäť a vstupno-výstupnú jednotku so 128 CPU jadrami, 16 DDR5-7200 pamäťovými radičmi a 64 linkami PCIe 5.0, pričom funkčné jednotky sú spojené mesh sieťou bez blokovania s rýchlosťou 10 terabitov za sekundu (10 Tb/s). Skupina čipov Prodigy zahŕňa rôzne produktové kódy (SKU), ktoré oslovujú širokú škálu aplikácií a trhov. Prodigy disponuje bohatým, neustále sa zväčšujúcim, softvérovým ekosystémom so systémovým softvérom, aplikáciami, frameworkmi (aplikačnými rámcami) a knižnicami. Zameraný je na množstvo rôznych aplikácií, ktoré zahŕňajú vysokovýkonné výpočty (HPC), cloud/hyperškálovanie, telekomunikačný a edge segment.

Medzi detaily čipovej architektúry zverejnené v Bielej knihe spoločnosti Tachyum patria:

  • architektúra jadra CPU a pipeline,
  • koncepcia architektúry inštrukčnej sady Prodigy (ISA), vrátane technickej a trhovej dynamiky, ktorá poháňa potrebu pre novú ISA,
  • inovácie, ktoré minimalizujú prenos dát cez pomalé drôty tým, že udržiavajú CPU výpočty na lokálnej úrovni, aby sa obišli obmedzenia výkonu,
  • jedinečný “polčipový” dizajn, ktorý umožňuje 128-jadrovému zariadeniu fungovať ako dve samostatné 64-jadrové zariadenia,
  • výkonný AI subsystém, ktorý obsahuje dve 1024-bitové vektorové jednotky a 4096-bitovú maticovú jednotku na jadro,
  • referenčný dizajn pre vzduchom chladenú platformu na hodnotenie produkčnej kvality procesora Prodigy Evaluation Platform, ako aj návrhy rackov a skríň, ktoré podporujú chladenie kvapalinou aj vzduchom.

“Naposledy sme takéto podrobné technické detaily verejne zdieľali počas našej počiatočnej fázy návrhu pred niekoľkými rokmi, kedy sme zverejnili ako Prodigy navždy zmení dátové centrá,” povedal Dr. Radoslav Danilák, zakladateľ a CEO spoločnosti Tachyum. “Odvtedy sa rôzne tretie strany pokúšali poskytnúť správy o tom, čo sa podľa nich deje s Prodigy. Niektoré boli pomerne blízko, zatiaľ čo iné úplne mimo skutočného dizajnu čipu. Vydaním Bielej knihy poskytujeme podrobné informácie pre technickú verejnosť, a robíme v tom jasno. Sme radi, že máme príležitosť ukázať, čím je Prodigy dnes a čím môže byť v budúcnosti.”

Prodigy poskytuje bezprecedentný výkon dátových centier a zároveň nižšiu spotrebu elektriny. To sa pozitívne premietne do hospodárnosti dátového centra, keďže sa výrazne znížia kapitálové (CAPEX) aj prevádzkové (OPEX) náklady. Vďaka využiteľnosti pre vysokovýkonné aj podnikové (Line of Business, LOB) aplikácie, sa servery s procesormi Prodigy môžu hladko a dynamicky prepínať medzi záťažami. To znamená, že nebude potrebný drahý hardvér špeciálne určený pre účely AI a využiteľnosť servera sa výrazne zvýši.

Prodigy od Tachyum poskytuje až štvornásobný výkon v porovnaní s najvýkonnejšími x86 procesormi (napr. pre cloudové záťaže), a v porovnaní s najvýkonnejším GPU až trojnásobný výkon pre HPC a šesťnásobný výkon pre AI aplikácie.

Záujemci, ktorí sa chcú dozvedieť viac o jedinečných schopnostiach čipu Prodigy, si môžu stiahnuť Bielu knihu “Prodigy Architectural Overview White Paper”.

Tachyum Prodigy Architecture Overview White Paper Cover Page

Sledujte Tachyum

https://twitter.com/tachyum

https://www.linkedin.com/company/tachyum

https://www.facebook.com/Tachyum/

O spoločnosti Tachyum

Spoločnosť Tachyum prináša zmenu na trhy umelej inteligencie (AI), vysokovýkonných výpočtov (HPC) a verejných i súkromných dátových centier so svojím vlajkovým produktom, ktorý nedávno predstavila na trhu. Prodigy, prvý univerzálny procesor na svete, spája funkcie CPU, GPU a TPU do jediného procesora, ktorý poskytuje špičkový výkon pri najnižších nákladoch a spotrebe energie pre špeciálne aj univerzálne výpočty. Nasadenie čipov Prodigy v hyperškálových dátových centrách umožní, aby všetky AI, HPC aj univerzálne aplikácie bežali na jednej hardvérovej infraštruktúre, čo spoločnostiam ušetrí miliardy dolárov ročne. Keďže dátové centrá v súčasnosti spotrebovávajú viac ako štyri percentá elektriny planéty, a predpokladá sa, že do roku 2030 to bude 10%, procesor Prodigy s ultranízkou spotrebou je veľmi dôležitý, ak chceme pokračovať v zdvojnásobovaní kapacity dátových centier každé štyri roky. Spoločnosť Tachyum, ktorú založil ako spoluzakladateľ Dr. Radoslav Danilák, vybuduje v EÚ s čipmi Prodigy najrýchlejší superpočítač na svete s výkonom 128 AI exaflopov (128 miliárd miliárd operácií) za sekundu. Spoločnosť Tachyum má pracoviská v USA a na Slovensku. Pre viac informácií navštívte https://www.tachyum.com/.