Tisková zpráva

4-minutové čtení

Tachyum spúšťa predobjednávky na Prodigy Evaluation Platform

Bratislava, 1. júna, 2022 –Spoločnosť Tachyum™ dnes oznámila, že koncom roku 2022 bude zostavovať limitovaný počet platforiem na hodnotenie produkčnej kvality procesora Prodigy pre kvalifikovaných zákazníkov a partnerov. Prodigy Evaluation Platform od spoločnosti Tachyum bude mať vlastnosti plne funkčného procesora Prodigy s pamäťou a aplikačným softvérom a predobjednať si ju bude možné v termíne do 31. júla 2022.

Tachyum Prodigy Evaluation Platform poskytuje vysoko výkonný server v štandardnom 2U formáte chladenom vzduchom (1 Unit je 4,445 cm; 2U je 8,89 cm; ide o špecifikáciu založenú asociáciou Electronic Industries Association, EIA), ktorý umožňuje zákazníkom naprieč rôznym trhovým segmentom testovať a hodnotiť špičkové univerzálne procesory Prodigy. Flexibilná platforma podporuje konfigurácie viacerých procesorov na riešenie širokej škály cloudových, HPC (High Performance Computing, vysokovýkonné výpočty) a AI (Artificial Intelligence, umelá inteligencia) aplikácií.

Podpora až štyroch vysokovýkonných procesorov Prodigy s najlepšími vektorovými a maticovými podsystémami vo svojej triede spolu s DDR5 pamäťami s vysokou šírkou pásma rieši výpočtovo a na pamäť náročné požiadavky záťaží, ako sú HPC, AI/ML (Machine Learning, strojové učenie) a dátová analytika. Pokročilá integerová jednotka (integer je celočíselný dátový typ) procesora Prodigy spolu s vysoko priepustnými slotmi zbernice PCIe 5.0 poskytuje výkonné a nákladovo efektívne cloudové riešenia, ktoré umožňujú tzv. hyperscalerom dosahovať vyššiu úroveň výkonu, škálovateľnosti a celkových nákladov na obstaranie a prevádzku (Total Cost of Ownership, TCO).

Prodigy Evaluation Platform je posledným míľnikom na ceste k uvedeniu čipov univerzálneho procesora Prodigy na trh. Spoločnosť Tachyum so svojím prvým univerzálnym procesorom na svete pokračuje v napredovaní k umelej inteligencii s rozsahom ľudského mozgu a posunu celého sveta do zelenšej éry. Medzi predchádzajúce dosiahnuté úspechy patria: spustenie interaktívnej platformy so zdrojmi pre prístup k plne funkčnému emulačnému systému Prodigy, spustenie aplikácií v interaktívnom móde Linux prototype Prodigy postavenom na doskách emulačného systému programovateľných hradlových polí (Field-Programmable Gate Array, FPGA), prechod na 5-nanometrový výrobný proces a mnohé ďalšie.

“Ako sa blížime k dosiahnutiu nášho finálneho cieľa, ktorým je uvedenie Prodigy do dátových centier po celom svete, je každý posun čoraz hodnotnejší,” povedal Dr. Radoslav Danilák, zakladateľ a CEO spoločnosti Tachyum. “To, že našim zákazníkom a partnerom ponúkame možnosť objednať si platformy na hodnotenie produkčnej kvality procesora Prodigy v konfiguráciách s viacerými procesormi, so špičkovou pamäťou a podporou vstupu/ výstupu a rozsiahlym softvérovým ekosystémom aplikácií, ktoré boli skompilované tak, aby bežali natívne na Prodigy, znamená, že sme o krok bližšie k masovej produkcii tejto prevratnej technológie.”

Tachyum Prodigy integruje 128 vysokovýkonných na mieru navrhnutých 64-bitových výpočtových jadier s funkcionalitou CPU, GPU a TPU do jedného zariadenia, čo mu umožňuje poskytovať až štvornásobný výkon v porovnaní s najvýkonnejšími x86 procesormi (napr. pre cloudové záťaže), a v porovnaní s najvýkonnejším GPU až trojnásobný výkon pre HPC a šesťnásobný výkon pre AI aplikácie.

Jedinečná architektúra Prodigy prináša špičkový výkon v oblasti záťaží dátových centier aj umelej inteligencie. Servery s procesormi Prodigy sa tak v časoch mimo špičky môžu bez problémov a plynulo prepnúť na AI záťaže. To znamená, že nebude potrebný drahý hardvér špeciálne určený pre účely AI a využiteľnosť servera sa výrazne zvýši. Prodigy poskytuje bezprecedentný výkon a zároveň nižšiu spotrebu elektriny. To sa pozitívne premietne do hospodárnosti dátového centra, keďže sa výrazne znížia kapitálové (CAPEX) aj prevádzkové (OPEX) náklady.

Dodávku kompletných na mieru postavených platforiem možno očakávať o šesť až deväť mesiacov od prijatia objednávky. Je to prispôsobené dlhšiemu trvaniu obstarania komponentov, ktoré je ovplyvnené súčasným dodávateľským reťazcom a spomaleniami spôsobenými ochorením Covid. Kvalifikovaní zákazníci a partneri, ktorí si platformy objednajú v rámci predobjednávkového termínu, budú mať nárok na zľavy pre prvých zákazníkov, keď budú čipy Prodigy komerčne dostupné. Tí, ktorí sa chcú stať súčasťou komunity prvých používateľov zakúpením Prodigy Evaluation Platform, môžu kontaktovať spoločnosť Tachyum prostredníctvom formulára na webe.

Sledujte Tachyum

https://twitter.com/tachyum

https://www.linkedin.com/company/tachyum

https://www.facebook.com/Tachyum/

O spoločnosti Tachyum

Spoločnosť Tachyum prináša zmenu na trhy umelej inteligencie (AI), vysokovýkonných výpočtov (HPC) a verejných i súkromných dátových centier so svojím vlajkovým produktom, ktorý nedávno predstavila na trhu. Prodigy, prvý univerzálny procesor na svete, spája funkcie CPU, GPU a TPU do jediného procesora, ktorý poskytuje špičkový výkon pri najnižších nákladoch a spotrebe energie pre špeciálne aj univerzálne výpočty. Nasadenie čipov Prodigy v hyperškálových dátových centrách umožní, aby všetky AI, HPC aj univerzálne aplikácie bežali na jednej hardvérovej infraštruktúre, čo spoločnostiam ušetrí miliardy dolárov ročne. Keďže dátové centrá v súčasnosti spotrebovávajú viac ako štyri percentá elektriny planéty, a predpokladá sa, že do roku 2030 to bude 10%, procesor Prodigy s ultranízkou spotrebou je veľmi dôležitý, ak chceme pokračovať v zdvojnásobovaní kapacity dátových centier každé štyri roky. Spoločnosť Tachyum, ktorú založil ako spoluzakladateľ Dr. Radoslav Danilák, vybuduje v EÚ s čipmi Prodigy najrýchlejší superpočítač na svete s výkonom 128 AI exaflopov (128 miliárd miliárd operácií) za sekundu. Spoločnosť Tachyum má pracoviská v USA a na Slovensku. Pre viac informácií navštívte https://www.tachyum.com/.