Tisková zpráva

4-minutové čtení

Spoločnosť Tachyum sa pripája ku skupine OSFP MSA, aby posunula vedu o superpočítačoch

Bratislava, 29. marca 2022 – Spoločnosť Tachyum™ dnes oznámila, že podpísala dohodu so skupinou pre technický štandard optických zásuvných transceiverov Octal Small Form Factor Pluggable (OSFP) Multi-Source Agreement (MSA) na podporu vyššieho výkonu, rozsahu a hustoty pre superpočítače, verejné i privátne cloudy a umelú inteligenciu (Artificial Intelligence, AI).

Skupina OSFP MSA , založená v novembri 2016, stojí na čele technickej výzvy definovania vysokorýchlostných sieťových aplikácií novej generácie. Má viac ako 100 členov a pokračuje v inováciách s cieľom poskytovať najvýkonnejšie riešenia zásuvných optických modulov pre vysokorýchlostné siete.

OSFP je nový formát s ôsmimi vysokorýchlostnými elektrickými pruhmi, ktoré sú o niečo širšie a hlbšie ako súčasný štandard QSFP (Quad Small Form Factor Pluggable). Pokročilejšie sieťové formáty sú potrebné nielen pre lepší výkon, ale aj pre nižšiu spotrebu energie; v závislosti od konkrétnej technológie sa predpokladá, že štandard OSFP zvýši energetickú účinnosť na 7.5 až 15 wattov. Integrovaný chladič tiež výrazne zlepšuje tepelný výkon.

Členovia OSFP MSA spolupracujú na definovaní špecifikácie OSFP, vrátane mechanického modulu, card cage, elektrického rozhrania, pinoutu a rozhrania na správu. Tieto budúce systémy a optika sú kľúčové pre superpočítače a AI a špecifikácia OSFP môže spĺňať predpokladané tepelné požiadavky pre optiku s rýchlosťou 800 Gbps (Gigabitov za sekundu).

“Pre spoločnosť Tachyum je dôležité prevziať čoraz aktívnejšiu úlohu v ekosystéme pre výpočtovú techniku budúcej generácie, pretože univerzálny procesor Prodigy bude stredobodom superpočítačových projektov zajtrajška, AI/ML, hyperškálových prostredí a ďalších inovácií,” povedal Dr. Radoslav Danilák, zakladateľ a CEO spoločnosti Tachyum. “Do veľkej miery sme boli nútení vytvoriť Prodigy na riešenie neúmerných nákladov na elektrickú energiu pri prevádzke veľkých dátových centier a požiadavkách AI a vysokovýkonných výpočtov, a OSFP je rovnako v súlade s týmito cieľmi.”

Prodigy má potenciál dosiahnuť bezkonkurenčnú výpočtovú rýchlosť a obrovskú úsporu energie pre hyperškálové prostredia, OEM, telekomunikácie, privátny cloud a vládne trhy. Desaťnásobne nižšia spotreba energie jadra procesora Prodigy dramaticky zníži uhlíkové emisie spojené s využívaním dátových centier. Trikrát nižšie náklady čipu Prodigy (pri rovnakom výkone) sa tiež premietnu do ročných úspor v miliardách dolárov pre tzv. hyperscalerov, ako sú Google, Facebook, Amazon a Alibaba. 

Tachyum Prodigy môže pomocou štandardných programovacích modelov spúšťať aplikácie HPC, konvolučnú AI, vysvetliteľnú AI, všeobecnú AI, bio-AI a neurónové siete, plus bežné zaťaženie dátových centier na jedinej homogénnej procesorovej platforme. Bez Prodigy musia hyperškálové dátové centrá používať pre rôzne záťaže heterogénnu hardvérovú štruktúru pozostávajúcu z procesorov CPU, GPU a TPU, čo je neefektívne, nákladné a zložité z hľadiska dodávok a údržby. Používanie špecifického hardvéru pre každý typ záťaže (napr. dátové centrum, AI, HPC) vedie k nedostatočnému využitiu hardvérových prostriedkov, náročnejšiemu programovaniu, integrácii a údržbe softvéru, ako aj k väčším problémom s údržbou hardvéru. Schopnosť Prodigy plynulo prepínať medzi rôznymi pracovnými záťažami dramaticky mení konkurenčné prostredie a ekonomiku dátových centier.

Sledujte Tachyum

https://twitter.com/tachyum

https://www.linkedin.com/company/tachyum

https://www.facebook.com/Tachyum/

O spoločnosti Tachyum

Spoločnosť Tachyum prináša zmenu na trhy umelej inteligencie (AI), vysokovýkonných výpočtov (HPC) a verejných i súkromných dátových centier s prvým univerzálnym procesorom na svete Prodigy, ktorý poskytuje špičkový výkon pri najnižších nákladoch a spotrebe energie pre špeciálne aj univerzálne výpočty. Nasadenie čipov Prodigy v hyperškálových dátových centrách umožní, aby všetky AI, HPC aj univerzálne aplikácie bežali na jednej hardvérovej infraštruktúre, čo spoločnostiam ušetrí miliardy dolárov ročne. Plne funkčný emulačný systém Prodigy je aktuálne k dispozícii vybraným zákazníkom a partnerom na včasné testovanie a vývoj softvéru. Keďže dátové centrá v súčasnosti spotrebovávajú viac ako tri percentá elektriny planéty, a predpokladá sa, že do roku 2025 to bude 10%, procesor Prodigy s ultranízkou spotrebou je veľmi dôležitý, ak chceme pokračovať v zdvojnásobovaní kapacity dátových centier každé štyri roky. Spoločnosť Tachyum, ktorú založil ako spoluzakladateľ Dr. Radoslav Danilák, smeruje k odoslaniu čipu do výroby a vzorkovaniu v roku 2022, pričom softvérové emulácie a emulátor založený na FPGA, na ktorom beží natívny Linux, sú k dispozícii prvým používateľom. Spoločnosť v roku 2022 vybuduje v EÚ s čipmi Prodigy najrýchlejší superpočítač na svete s výkonom 64 exaflopov (64 miliárd miliárd operácií za sekundu). Spoločnosť Tachyum má pracoviská v USA a na Slovensku. Pre viac informácií navštívte https://www.tachyum.com/.