Tisková zpráva

4-minutové čtení

Spoločnosť Tachyum dotiahla systémový softvér do predprodukčného štádia

BRATISLAVA, 8. marca 2022 – Spoločnosť Tachyum™ urobila ďalší pokrok v zdokonalení softvéru pre procesor Tachyum Prodigy® a je čoraz bližšie tomu, aby bola pripravená ísť s prvým univerzálnym čipom na svete do výroby. Softvérový tím slovensko-amerického startupu vylepšil náhradný firmvér BIOS (Basic Input Output System) založený na špecifikácii UEFI (Unified Extensible Firmware Interface) a tiež zaradil najnovšie verzie emulátora QEMU a GCC (GNU Compiler Collection).

Softvérový balík Prodigy – od inštrukčnej sady (ISA, Instruction Set Architecture) cez kompilátory až po portovaný softvér – bol vyvinutý s cieľom skrátiť čas potrebný pre integráciu a zabezpečiť kompatibilitu architektúr založených na procesore Prodigy. Vylepšenia v najnovšej aktualizácii sú prvými v rámci softvérového plánu na rok 2022. Vďaka nim Prodigy smeruje k štádiu pripravenosti na výrobu, pričom prvé kusy by mali byť uvoľnené ešte v tomto roku.

Vylepšenia softvéru Prodigy:

  • UEFI
    • Predprodukčná funkcionalita, ktorú spoločnosť Tachyum pridala po nedávnom predvedení základných príkazov z príkazového riadku.
    • Špecifikácia ACPI (Advanced Configuration and Power Interface) podporovaná v UEFI a Linuxe.
    • Príprava spustenia na FPGA (Field Programmable Gate Array) prototype, ako aj na hardvéri špecializovaných kontrolérov BMC (Baseboard Management Controller).
    • Umožnenie distribúcie zdrojového kódu pre zákazníkov.
  • QEMU 6.2
    • Pridané periférie potrebné pre UEFI.
    • Pridané vektorové inštrukcie.
    • Pridaná podpora virtualizácie pre KVM (Kernel-based Virtual Machine).
    • Pridaný prístup pre prvých používateľov (tzv. early adopters) prostredníctvom zákazníckeho portálu.
  • GCC 11.2
    • Pridaná vektorizácia.
    • Pridané intrinzické inštrukcie.
    • Pridaná podpora jazyka Go pre virtualizáciu navyše k jazykom C/C++ a Fortran.
    • Pridaný prístup pre early adopters prostredníctvom zákazníckeho portálu s očakávaným upstreamom vo štvrtom štvrťroku.

Tachyum Prodigy môže pomocou štandardných programovacích modelov spúšťať aplikácie HPC, konvolučnú AI, vysvetliteľnú AI, všeobecnú AI, bio-AI a neurónové siete, plus bežné zaťaženie dátových centier na jedinej homogénnej procesorovej platforme. Bez Prodigy musia hyperškálové dátové centrá používať pre rôzne záťaže heterogénnu hardvérovú štruktúru pozostávajúcu z procesorov CPU, GPU a TPU, čo je neefektívne, nákladné a zložité z hľadiska dodávok a údržby. Používanie špecifického hardvéru pre každý typ záťaže (napr. dátové centrum, AI, HPC) vedie k nedostatočnému využitiu hardvérových prostriedkov, náročnejšiemu programovaniu, integrácii a údržbe softvéru, ako aj k väčším problémom s údržbou hardvéru. Schopnosť Prodigy plynulo prepínať medzi rôznymi pracovnými záťažami dramaticky mení konkurenčné prostredie a ekonomiku dátových centier.

„Najnovšie vylepšenia od nášho softvérového vývojového tímu umožňujú v univerzálnom procesore Prodigy širokú škálu možností,“ povedal Dr. Radoslav Danilák, zakladateľ a CEO spoločnosti Tachyum. „Pri nasadení v dátových centrách umožnia rýchlu a bezproblémovú integráciu technológií do zariadení postavených na procesoroch a architektúre Tachyum. Blížime sa k fáze výroby procesora Prodigy, a preto softvér musí poskytovať nástroje, ktoré superpočítače vyžadujú na transformáciu odvetvia.“

Prehľadné 5-minútové video s podrobnosťami o najnovších vylepšeniach z dielne vývojárov spoločnosti Tachyum je k dispozícii nižšie.

Sledujte Tachyum

https://twitter.com/tachyum

https://www.linkedin.com/company/tachyum

https://www.facebook.com/Tachyum/

O spoločnosti Tachyum

Spoločnosť Tachyum prináša zmenu na trhy umelej inteligencie (AI), vysokovýkonných výpočtov (HPC) a verejných i súkromných dátových centier s prvým univerzálnym procesorom na svete Prodigy, ktorý poskytuje špičkový výkon pri najnižších nákladoch a spotrebe energie pre špeciálne aj univerzálne výpočty. Nasadenie čipov Prodigy v hyperškálových dátových centrách umožní, aby všetky AI, HPC aj univerzálne aplikácie bežali na jednej hardvérovej infraštruktúre, čo spoločnostiam ušetrí miliardy dolárov ročne. Plne funkčný emulačný systém Prodigy je aktuálne k dispozícii vybraným zákazníkom a partnerom na včasné testovanie a vývoj softvéru. Keďže dátové centrá v súčasnosti spotrebovávajú viac ako tri percentá elektriny planéty, a predpokladá sa, že do roku 2025 to bude 10%, procesor Prodigy s ultranízkou spotrebou je veľmi dôležitý, ak chceme pokračovať v zdvojnásobovaní kapacity dátových centier každé štyri roky. Spoločnosť Tachyum, ktorú založil ako spoluzakladateľ Dr. Radoslav Danilák, smeruje k odoslaniu čipu do výroby a vzorkovaniu v roku 2022, pričom softvérové emulácie a emulátor založený na FPGA, na ktorom beží natívny Linux, sú k dispozícii prvým používateľom. Spoločnosť v roku 2022 vybuduje v EÚ s čipmi Prodigy najrýchlejší superpočítač na svete s výkonom 64 exaflopov (64 miliárd miliárd operácií za sekundu). Spoločnosť Tachyum má pracoviská v USA a na Slovensku. Pre viac informácií navštívte https://www.tachyum.com/.