Tisková zpráva

4-minutové čtení

Tachyum bude spolupracovať so superpočítačovým centrom v nemeckom Jülichu

BRATISLAVA, 22. februára, 2022 – Spoločnosť Tachyum™ dnes oznámila, že uzavrela memorandum o porozumení so superpočítačovým centrom v nemeckom Jülichu pre spoluprácu na otvorených superpočítačových projektoch, vedeckom výskume a inováciách v oblasti umelej inteligencie. Jülich Supercomputing Center (JSC) bude testovať HPC (High Perfomance Computing, vysokovýkonné výpočty) infraštruktúru postavenú na platforme Tachyum, pričom obe strany budú spolupracovať na projektoch využívajúcich umelú inteligenciu (Artificial Intelligence, AI) v oblastiach biovedy, progresívnych materiálov, zelenej energetiky a ich prenose do priemyselných technológií.

Prvé nemecké superpočítačové centrum bolo spustené v roku 1987 a v súčasnosti prevádzkuje JUWELS, jeden z najvýkonnejších superpočítačov v Európe. V oblasti výskumu a vývoja sa sústreďuje na matematické modelovanie, numerickú molekulovú dynamiku a tzv. Monte-Carlo simulácie (matematická technika, ktorá sa používa na odhadnutie možných výsledkov neistej udalosti). V zariadení na západe Nemecka pracuje približne 200 odborníkov pre všetky aspekty superpočítačových a simulačných vied.

JSC dokáže zvládať úlohy súvisiace s vývojom systémov s exaflopovým výkonom– zariadení ďalšej generácie superpočítačov. Superpočítačové centrum v Jülichu ako člen nemeckého Gaussovho centra pre superpočítače od roku 2008 koordinuje výstavbu európskej výskumnej infraštruktúry PRACE (Partnership for Advanced Computing in Europe).

„Spolupracovať s inovatívnymi vývojármi procesorov po celom svete je jedným z našich hlavných princípov,“ vysvetľuje profesor Thomas Lippert, riaditeľ JSC. “Prodigy bol navrhnutý tak, aby vo veľkej miere zabránil nedostatočnému využívaniu kremíka. To je to, čo robí tento procesor tak atraktívnym pre energeticky efektívne simulácie, dátové analýzy a aplikácie umelej inteligencie.”

Dr. Radoslav Danilák s Prof. Dr. Thomasom Lippertom, riaditeľom a Dr. Estelou Suarezovou, členkou oddelenia technológií

Dr. Radoslav Danilák s Prof. Dr. Thomasom Lippertom, riaditeľom a Dr. Estelou Suarezovou, členkou oddelenia technológií

„Bolo mi potešením, že som počas svojej novembrovej návštevy superpočítačového centra v Jülichu mohol diskutovať s riaditeľom JSC Dr. Lippertom o jednom z najvýkonnejších superpočítačov v Európe,“ povedal zakladateľ a CEO Tachyum Radoslav Danilák. „Verím, že naša spolupráca môže pomôcť Európskej únii dostať sa medzi svetových lídrov v oblasti superpočítačov a dátových centier.“

Procesor Prodigy má potenciál dosiahnuť bezkonkurenčnú výpočtovú rýchlosť a obrovskú úsporu energie pre hyperškálové prostredia, OEM, telekomunikácie, privátny cloud ako aj vládne trhy. Desaťnásobne nižšia spotreba energie jadra procesora Prodigy dramaticky zníži uhlíkové emisie spojené s využívaním dátových centier. Trikrát nižšie náklady čipu Prodigy (pri rovnakom výkone) sa tiež premietnu do ročných úspor v miliardách dolárov pre tzv. hyperscalerov, ako sú Google, Facebook, Amazon a Alibaba.

Tachyum Prodigy môže pomocou štandardných programovacích modelov spúšťať aplikácie HPC, konvolučnú AI, vysvetliteľnú AI, všeobecnú AI, bio-AI a neurónové siete, plus bežné zaťaženie dátových centier na jedinej homogénnej procesorovej platforme. Bez Prodigy musia hyperškálové dátové centrá používať pre rôzne záťaže heterogénnu hardvérovú štruktúru pozostávajúcu z procesorov CPU, GPU a TPU, čo je neefektívne, nákladné a zložité z hľadiska dodávok a údržby. Používanie špecifického hardvéru pre každý typ záťaže (napr. dátové centrum, AI, HPC) vedie k nedostatočnému využitiu hardvérových prostriedkov, náročnejšiemu programovaniu, integrácii a údržbe softvéru, ako aj k väčším problémom s údržbou hardvéru. Schopnosť Prodigy plynulo prepínať medzi rôznymi pracovnými záťažami dramaticky mení konkurenčné prostredie a ekonomiku dátových centier.

Sledujte Tachyum

https://twitter.com/tachyum

https://www.linkedin.com/company/tachyum

https://www.facebook.com/Tachyum/

O spoločnosti Tachyum

Spoločnosť Tachyum prináša zmenu na trhy umelej inteligencie (AI), vysokovýkonných výpočtov (HPC) a verejných i súkromných dátových centier s prvým univerzálnym procesorom na svete Prodigy, ktorý poskytuje špičkový výkon pri najnižších nákladoch a spotrebe energie pre špeciálne aj univerzálne výpočty. Nasadenie čipov Prodigy v hyperškálových dátových centrách umožní, aby všetky AI, HPC aj univerzálne aplikácie bežali na jednej hardvérovej infraštruktúre, čo spoločnostiam ušetrí miliardy dolárov ročne. Plne funkčný emulačný systém Prodigy je aktuálne k dispozícii vybraným zákazníkom a partnerom na včasné testovanie a vývoj softvéru. Keďže dátové centrá v súčasnosti spotrebovávajú viac ako tri percentá elektriny planéty, a predpokladá sa, že do roku 2025 to bude 10%, procesor Prodigy s ultranízkou spotrebou je veľmi dôležitý, ak chceme pokračovať v zdvojnásobovaní kapacity dátových centier každé štyri roky. Spoločnosť Tachyum, ktorú založil ako spoluzakladateľ Dr. Radoslav Danilák, smeruje k odoslaniu čipu do výroby a vzorkovaniu v roku 2022, pričom softvérové emulácie a emulátor založený na FPGA, na ktorom beží natívny Linux, sú k dispozícii prvým používateľom. Spoločnosť v roku 2022 vybuduje v EÚ s čipmi Prodigy najrýchlejší superpočítač na svete s výkonom 64 exaflopov (64 miliárd miliárd operácií za sekundu). Spoločnosť Tachyum má pracoviská v USA a na Slovensku. Pre viac informácií navštívte https://www.tachyum.com/.