Tisková zpráva

3-minutové čtení

Univerzálny procesor Prodigy na Slovensku! Tachyum predstavilo prototyp prelomového čipu na konferencii GLOBSEC Forum 2021

  • Slovensko-americká spoločnosť Tachyum predstavila na GLOBSEC Forum 2021 prototyp univerzálneho procesora Prodigy, vyrobený pomocou emulačných dosiek programovateľných polí (FPGA)
  • Rýchlosť čipu bude ešte vyššia než sa pôvodne predpokladalo
  • Tachyum je prvou spoločnosťou na svete, ktorá vyvinula plne univerzálny polovodičový čip - zodpovedá rôznym požiadavkám zákazníkov, vrátane využitia superpočítačoch a umelej inteligencii

Bratislava, 16. júna 2021 - Spoluzakladateľ a generálny riaditeľ spoločnosti Tachyum Dr. Radoslav Danilák na GLOBSEC Forum 2021 na Slovensku predstavil prototyp FPGA čipu Prodigy. FPGA umožňuje emuláciu centrálnej procesorovej jednotky (CPU) pred výrobou. Ide pritom o meranie skutočného výkonu. Prototyp podľa Rada Daniláka potvrdzuje, že architektúra Prodigy od Tachyum už nie je len konceptom, ale hmatateľnou revolúciou v polovodičovom priemysle.

FPGA prototyp univerzálneho procesora Prodigy

FPGA prototyp univerzálneho procesora Prodigy

FPGA prototyp čipu Prodigy predstavuje najvýznamnejší krok v zelenej revolúcii vo výpočtovej technike. Prodigy, prvý univerzálny procesor na svete, umožňuje novú triedu energeticky efektívnych superpočítačov a novú generáciu dátových centier s nízkymi uhlíkovými emisiami.

Kapacity dátových centier sa totiž zdvojnásobujú každých 3 - 5 rokov a v súčasnosti spotrebúvajú 3 % elektrickej energie na celom svete. Držať krok s týmto tempom rastu jednoducho nie je realistické. S univerzálnymi procesormi Prodigy môže ďalších desať rokov rozširovania dátových centier pokračovať bez toho, aby bolo potrebné vôbec rozširovať spotrebu energie.

Univerzálny procesor Prodigy od Tachyum s 10-násobne nižšou spotrebou energie jadra procesora predstavuje zelenú revolúciu vo výpočtovej technike. Dátové centrá s procesormi Prodigy môžu znížiť emisie CO2 o 660 miliónov ton ročne. To by bolo viac ako v prípade eliminácie celého leteckého priemyslu. Globálny dopad by bol historický.

Tachyum tiež potvrdila záväzok využívať Prodigy a svoje know-how na vývoj najrýchlejšieho AI superpočítača na svete v rámci Národného superpočítačového centra (NSCC) na Slovensku. Tachyum na projekte spolupracuje s partnermi v rámci konzorcia I4DI - PosAm, Towercom, IPM Group, Seagate, World Wide Technologies (WWT), VNET, Sylex a InoCloud, ako aj so Slovenskou akadémiou vied a Ministerstvom pre investície, regionálny rozvoj a informatizáciu.

Takéto projekty budú podľa Daniláka rozhodujúce pre budovanie regionálneho ekosystému znalostnej ekonomiky v oblasti digitálnej infraštruktúry na Slovensku a v Európe.

Úspešný vývoj nášho čipu Prodigy nám teraz otvoril dvere k príležitosti desaťročia - postaviť najrýchlejší superpočítač na svete na Slovensku a poskytnúť EÚ digitálnu a technologickú suverenitu. Prodigy je kľúčom k budovaniu udržateľných a efektívnych dátových centier a európskej dátovej infraštruktúry.

EÚ totiž spotrebuje 30 % svetových výpočtových zdrojov, k dispozícii má však iba 5 % svetových zdrojov. Až 84 % údajov sa spracúva mimo EÚ. AI pritom dokáže nenahraditeľne asistovať aj pri rýchlejšom objavovaní nových liekov a vakcín. Tiež dokáže postupne priniesť do životov bežných ľudí prevratné novinky ako napríklad personalizovaná medicína.

Oznámenie prototypu si môžete pozrieť nižšie.

FPGA prototyp univerzálneho procesora Prodigy

FPGA prototyp univerzálneho procesora Prodigy

Sledujte Tachyum

https://twitter.com/tachyum

https://www.linkedin.com/company/tachyum

https://www.facebook.com/Tachyum/

O spoločnosti Tachyum

Tachyum prináša prevratné riešenia v oblasti dátových centier, vysokovýkonných výpočtov (HPC) a umelej inteligencie (AI). Poskytuje prvý univerzálny proces na svete so špičkovým  výkonom, najnižšími nákladmi a spotrebou energie vo všetkých troch výpočtových doménach a súčasne umožňuje dátovým centrám prekročiť kapacitu ľudského mozgu. Spoločnosť Tachyum, ktorú založil ako spoluzakladateľ Dr. Radoslav Danilak, začne s masovou výrobou svojho vlajkového produktu Prodigy v roku 2021, so softvérovými emuláciami a emulátorom založeným na FPGA, ktoré sú k dispozícii prvým používateľom. Cieli na trh s obratom viac než 50 miliárd dolárov, ktorý každoročne rastie o viac než 20 percent. Keďže dátové centrá tvoria 3 percentá celosvetovej spotreby elektriny, a toto číslo sa každých 5 rokov zdvojnásobuje, procesor Prodigy s ultranízkou spotrebou od spoločnosti Tachyum je veľmi dôležitý pre pokračujúci rast dátových centier. Spoločnosť Tachyum je jedným zo zakladateľov združenia I4DI (Inovácie pre digitálnu infraštruktúru), ktoré na Slovensku vybuduje najrýchlejší AI superpočítač na svete postavený na procesore Prodigy. Spoločnosť Tachyum má pracoviská v USA a na Slovensku. Pre viac informácií navštívte https://www.tachyum.com/.