Tisková zpráva

4-minutové čtení

Tachyum sa pripája k projektu GAIA-X na pomoc pri vývoji novej generácie európskej dátovej infraštruktúry

LAS VEGAS, Nevada, 27. apríla, 2021 – Spoločnosť Tachyum™ dnes oznámila členstvo v neziskovej organizácii GAIA-X, ktorá je iniciatívou EÚ a zameriava sa na vytvorenie jednotného ekosystému cloudových a dátových služieb. Spoločnosť plánuje poskytnúť projektu GAIA-X základný hardvér založený na platforme univerzálneho procesora Prodigy, vďaka ktorému budú európske dátové centrá cenovo a energeticky najefektívnejšie na svete.

V spolupráci s GAIA-X zástupcovia z oblastí biznisu, vedy a politiky na európskej úrovni tvoria návrhy pre novú generáciu európskej dátovej infraštruktúry: bezpečný federalizovaný systém, ktorý spĺňa najvyššie štandardy digitálnej suverenity a podporuje inovácie. Tento projekt je kolískou otvoreného, transparentného digitálneho ekosystému, v ktorom možno údaje a služby sprístupňovať, zhromažďovať a zdieľať v prostredí dôvery.

GAIA-X buduje základy pre federalizovanú, otvorenú dátovú infraštruktúru založenú na európskych hodnotách. Spája centralizované a decentralizované infraštruktúry, aby sa z nich stali homogénne, používateľsky prívetivé systémy. Výsledná federalizovaná forma dátovej infraštruktúry posilní schopnosť pristupovať k dátam a zdieľať ich bezpečne a s istotou.

Spoločnosť Tachyum sa v posledných rokoch pripojila k niekoľkým otvoreným komunitným konzorciám na podporu projektov v oblasti podnikových, HPC a cloudových dátových centier, ktoré využívajú disruptívne schopnosti čipu Prodigy. Záväzok spoločnosti Tachyum umožniť umelú inteligenciu s rozsahom ľudského mozgu a posunúť svet do zelenšej éry je v súlade so zámerom organizácie GAIA-X používať bezpečné a otvorené technológie s cieľom pomôcť pri vytváraní kvality a bezpečnosti a zabezpečiť ekonomické výhody pre celú Európu.

„Sme radi, že sa spoločnosť Tachyum stala členom GAIA-X. Tachyum je prvým naším slovenským členom. Spoločnosť Tachyum prináša inovatívne riešenia pre európsku stratégiu HPC a posilňuje stopu GAIA-X v HPC,“ povedal Hubert Tardieu, predseda predstavenstva GAIA-X.

Tachyum Prodigy môže pomocou štandardných programovacích modelov spúšťať aplikácie HPC, konvolučnú AI, vysvetliteľnú AI, všeobecnú AI, bio AI a neurónové siete, plus bežné zaťaženie dátových centier na jedinej homogénnej procesorovej platforme. Bez Prodigy musia hyperškálové dátové centrá používať pre rôzne záťaže heterogénnu hardvérovú štruktúru pozostávajúcu z procesorov CPU, GPU a TPU, čo je neefektívne, nákladné a zložité z hľadiska dodávok a údržby. Používanie špecifického hardvéru pre každý typ záťaže (napr. dátové centrum, AI, HPC) vedie k nedostatočnému využitiu hardvérových prostriedkov, náročnejšiemu programovaniu, integrácii a údržbe softvéru, ako aj k väčším problémom s údržbou hardvéru. Schopnosť Prodigy plynulo prepínať medzi rôznymi pracovnými záťažami dramaticky mení konkurenčné prostredie a ekonomiku dátových centier.

„Ako spoločnosť s hlbokými koreňmi na Slovensku a v Európskej únii chceme pomôcť pri presadzovaní záujmov v regióne, čo je jedným z hlavných cieľov GAIA-X,“ uviedol Dr. Radoslav Danilak, zakladateľ a CEO spoločnosti Tachyum. „Sme zapálení pre prácu v komunite GAIA-X pomôcť spojiť európsku dátovú infraštruktúru, ktorá bude v súlade s hodnotami členských krajín. Aby prekonali regulačné problémy a poskytli ekosystém, ktorý pomôže poskytovateľom cloudu rozšíriť svoje podnikanie a zvýšiť konkurencieschopnosť. Vieme, že vytvorením systému, ktorý bude založený na prvom univerzálnom procesore na svete, môžeme tieto ciele dosiahnuť rýchlo a efektívne.“

Sledujte Tachyum

https://twitter.com/tachyum

https://www.linkedin.com/company/tachyum

https://www.facebook.com/Tachyum/

O spoločnosti Tachyum

Spoločnosť Tachyum je poprednou spoločnosťou poskytujúcou transformačné polovodičové riešenia, ktoré umožňujú dosahovať najvyššiu rýchlosť, energetickú účinnosť a najnižšie náklady v odvetví. Jedinečný prístup spoločnosti Tachyum ovplyvňuje trhy a odvetvia po celom svete, či ide o možnosť dosiahnuť superpočítače výkonnejšie ako ľudský mozog alebo premenu bežných dátových centier na nízkonákladové centrá výnimočnosti pre umelú inteligenciu a HPC. Spoločnosť Tachyum, ktorú založil ako spoluzakladateľ Dr. Radoslav Danilak, začne s masovou výrobou svojho vlajkového produktu Prodigy v roku 2021, so softvérovými emuláciami a emulátorom založeným na FPGA, ktoré sú k dispozícii prvým používateľom. Cieli na trh s obratom viac než 50 miliárd dolárov, ktorý každoročne rastie o viac než 20 percent. Keďže dátové centrá tvoria 3 percentá celosvetovej spotreby elektriny, a toto číslo sa každých 5 rokov zdvojnásobuje, procesor Prodigy s ultranízkou spotrebou od spoločnosti Tachyum je veľmi dôležitý pre pokračujúci rast dátových centier. Spoločnosť Tachyum je jedným zo zakladateľov združenia I4DI (Inovácie pre digitálnu infraštruktúru), ktoré na Slovensku vybuduje najrýchlejší AI superpočítač na svete postavený na procesore Prodigy. Spoločnosť Tachyum má pracoviská v USA a na Slovensku. Pre viac informácií navštívte https://www.tachyum.com/.