Tisková zpráva

5-minutové čtení

Tachyum odhaľuje FPGA prototyp univerzálneho procesora Prodigy

LAS VEGAS, Nevada, 23. marca, 2021 – Spoločnosť Tachyum™ dnes oznámila, že prototyp univerzálneho procesora Prodigy postavený na doskách emulačného systému programovateľných hradlových polí (FPGA) bude čoskoro dostupný. Momentálne vo vnútri firmy prebiehajú dokončujúce testy hardvéru prototypu, ktorý bude následne dostupný pre prvých používateľov, tzv. “early adopters”.

Emulačný systém Tachyum Prodigy bol vyvinutý interne tak, aby poskytol našim inžinierom najlepšiu možnú presnosť a výkon pri overovaní finálneho dizajnu Prodigy a zákazníkom možnosť začať porovnávať výkonnosť a prenášať ich vlastný aplikačný softvér do natívneho kódu Prodigy.

Hardvérový emulátor sa skladá z viacerých FPGA a I/O (input/ output, vstup/ výstup) dosiek spojených káblami v stojane. Veľkosť FPGA dosky je 368,3 mm x 406,4 mm. 24-vrstvová doska je hrubá 2,8 mm a na obidvoch stranách má 5 948 komponentov na doske s plošnými spojmi (printed circuit board, PCB). Jedna doska so štyrmi obvodmi FPGA emuluje osem plných jadier procesora vrátane vektorových a maticových jednotiek s pevnou a pohyblivou rádovou čiarkou. FPGA prototypy s viacerými doskami prepojenými káblami umožňujú plný čip, polovičný čip a menšie emulačné systémy ideálne pre vývoj natívneho Prodigy softvéru, testovanie hardvérovej kompatibility a porovnávanie výkonnosti.

Zákazníci môžu využiť plne funkčnú FPGA emuláciu Prodigy pre zhodnotenie produktu, zmeranie výkonu, ako aj pre vývoj a ladenie softvéru. Plne funkčná čipová emulácia (v hardvéri založenom na FPGA) je zvyčajne jeden z finálnych krokov pred odoslaním čipu do továrne, keď je konečný návrh predložený pre výrobu na kremíku. Prodigy emulačný systém uľahčí zákazníkom osvojenie Prodigy v ich existujúcich alebo na mieru vytvorených dátových centrách a HPC systémoch, ktoré vyžadujú vysoký výkon, vysokú využiteľnosť a nízku spotrebu energie.

Kompletne zostavené dosky prechádzajú testovaním v priestoroch spoločnosti Tachyum v Santa Clare v Kalifornii. Interné testy zahŕňajú:

  • testy kontinuity a izolácie,
  • elektrické testy (elektrina, atď.),
  • emulačné funkcionality,
  • integráciu s DDR-IO doskou,
  • hardvérovú a softvérovú integráciu,
  • bootovanie operačného systému,
  • aplikačné testy,
  • porovnávanie výkonnosti podľa benchmarkov.

Niektoré Prodigy FPGA systémy budú mať konektory pre testovacie čipy pre DDR5, PCIE 5.0, 112Gb čipové prepojenie medzi fyzickými vrstvami (PHY, Physical Layer) a PLL (Phase-Locked Loop), aby sa vylúčilo riziko.

Chi To, riaditeľ pre Solutions Engineering, Tachyum, s FPGA prototypom univerzálneho procesora Prodigy

Chi To, riaditeľ pre Solutions Engineering, Tachyum, s FPGA prototypom univerzálneho procesora Prodigy

„Dosiahnuť moment, keď odborníci v odbore vedia bez akýchkoľvek pochybností, že spoločnosť Tachyum bude schopná dokončiť svoj dizajn v nadchádzajúcich mesiacoch a uviesť produkt na trh v tomto roku, je veľkým uspokojením pre zákazníkov, spoločnosť, našich zamestnancov, podporovateľov a hlavného investora IPM Group, ktorý nám od začiatku dôveroval. V nasledujúcom štvrťroku sa zameriame na DFT (Design for Testing, dizajn na testovanie) pre výrobné testy, overovanie, hľadanie a opravu chýb typických pre túto konečnú fázu návrhu,“ povedal Dr. Radoslav Danilak, zakladateľ a CEO spoločnosti Tachyum. “S každým dokončeným krokom a každým dosiahnutým míľnikom sa dostávame bližšie a bližšie k dodávke systému, o ktorom si mnohí mysleli, že bude roky vzdialený od reality, ak nie úplne nemožný. Vlastný fyzický prototyp FPGA znamená, že klopeme na dvere dátových centier, aby sme im dali vedieť, že to nebude trvať dlho a už tento rok na vlastnej koži zažijú výrazné zlepšenia vo výkone, v spotrebe energie, vo využití serverov a v požiadavkách na priestor, ktoré potrebujú na dodanie riešení novej generácie v prospech celého ľudstva.“

Snímka z obrazovky, kde FPGA prototyp procesora Prodigy napísal svoju prvú správu

Snímka z obrazovky, kde FPGA prototyp procesora Prodigy napísal svoju prvú správu

Tachyum Prodigy môže pomocou štandardných programovacích modelov spúšťať aplikácie HPC, konvolučnú AI, vysvetliteľnú AI, všeobecnú AI, bio AI a neurónové siete, plus bežné zaťaženie dátových centier na jedinej homogénnej procesorovej platforme. Bez Prodigy musia hyperškálové dátové centrá používať pre rôzne záťaže heterogénnu hardvérovú štruktúru pozostávajúcu z procesorov CPU, GPU a TPU, čo je neefektívne, nákladné a zložité z hľadiska dodávok a údržby. Používanie špecifického hardvéru pre každý typ záťaže (napr. dátové centrum, AI, HPC) vedie k nedostatočnému využitiu hardvérových prostriedkov, náročnejšiemu programovaniu, integrácii a údržbe softvéru, ako aj k väčším problémom s údržbou hardvéru. Schopnosť Prodigy plynulo prepínať medzi rôznymi pracovnými záťažami dramaticky mení konkurenčné prostredie a ekonomiku dátových centier.

V hyperškálových dátových centrách čip Prodigy výrazne zlepšuje výpočtový výkon, spotrebu energie, hardvérové (serverové) využitie a priestorové nároky v porovnaní s existujúcimi čipmi, ktoré sa v súčasnosti používajú. Ako prvý univerzálny procesor na svete spúšťa okrem natívneho kódu Prodigy tiež staršie binárne kódy x86, ARM a RISC-V. Prodigy poskytuje špičkový výkon naprieč záťažami dátových centier, AI a HPC, prekonávajúc súčasné najrýchlejšie procesory Xeon pri 10-krát nižšej spotrebe (na jadro) ako aj najrýchlejší GPU od spoločnosti NVIDIA na HPC, skúšanie AI a AI interferenciu. Iba 125 HPC Prodigy stojanov dokáže dodať kapacitu 32 tenzor exaflopov (miliarda miliárd operácií s pohyblivou rádovou čiarkou za sekundu).

Trojnásobne nižšie náklady na procesor Prodigy (na MIPS) spolu s jeho 10-násobnou úsporou energie sa premietajú do štvornásobného zníženia celkových ročných nákladov (TCO) dátových centier (TCO: kapitálové + prevádzkové náklady), čo spoločnostiam pôsobiacim v hyperškálovom segmente prinesie úspory v miliardách dolárov. Keďže Prodigy je jediný procesor na svete, ktorý dokáže prepínať medzi pracovnými záťažami pre dátové centrá, AI a HPC, nevyužité servery možno použiť ako cloudové prostriedky na AI alebo HPC bez dodatočných kapitálových nákladov, pretože servery už sú amortizované. Prodigy tiež umožní Edge vývojárom pre IoT (Internet vecí) využívať nízku spotrebu/ vysoký výkon spolu s jednoduchým programovacím modelom na poskytovanie maximálne efektívnej vysokovýkonnej umelej inteligencie.

Spoločnosti, ktoré majú záujem o objednávku FPGA prototypu univerzálneho procesora Prodigy, môžu navštíviť stránku produktov.

Sledujte Tachyum

https://twitter.com/tachyum

https://www.linkedin.com/company/tachyum

https://www.facebook.com/Tachyum/

O spoločnosti Tachyum

Spoločnosť Tachyum je poprednou spoločnosťou poskytujúcou transformačné polovodičové riešenia, ktoré umožňujú dosahovať najvyššiu rýchlosť, energetickú účinnosť a najnižšie náklady v odvetví. Jedinečný prístup spoločnosti Tachyum ovplyvňuje trhy a odvetvia po celom svete, či ide o možnosť dosiahnuť superpočítače výkonnejšie ako ľudský mozog alebo premenu bežných dátových centier na nízkonákladové centrá výnimočnosti pre umelú inteligenciu a HPC. Spoločnosť Tachyum, ktorú založil ako spoluzakladateľ Dr. Radoslav Danilak, začne s masovou výrobou svojho vlajkového produktu Prodigy v roku 2021, so softvérovými emuláciami a emulátorom založeným na FPGA, ktoré sú k dispozícii prvým používateľom. Cieli na trh s obratom viac než 50 miliárd dolárov, ktorý každoročne rastie o viac než 20 percent. Keďže dátové centrá tvoria 3 percentá celosvetovej spotreby elektriny, a toto číslo sa každých 5 rokov zdvojnásobuje, procesor Prodigy s ultranízkou spotrebou od spoločnosti Tachyum je veľmi dôležitý pre pokračujúci rast dátových centier. Spoločnosť Tachyum je jedným zo zakladateľov združenia I4DI (Inovácie pre digitálnu infraštruktúru), ktoré na Slovensku vybuduje najrýchlejší AI superpočítač na svete postavený na procesore Prodigy. Spoločnosť Tachyum má pracoviská v USA a na Slovensku. Pre viac informácií navštívte https://www.tachyum.com.