Tisková zpráva

4-minutové čtení

Seagate sa pripája k I4DI a návrhu najrýchlejšieho AI superpočítača na svete

LAS VEGAS, Nevada, 19. januára 2021 – Spoločnosť Seagate je najnovším členom I4DI (Inovácie pre digitálnu infraštruktúru), združenia inovatívnych svetových technologických lídrov, ktorí vyvíjajú európske superpočítačové riešenia na podporu regionálnych kapacít pri riešení energetických a výkonnostných problémov a výziev, ktorým dnes čelí tento priemysel. Pripája sa k zakladajúcim spoločnostiam PosAm, Towercom a Tachyum, a tým aj k partnerstvu so Slovenskou akadémiou vied (SAV) a Ministerstvom investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie v rámci Národného superpočítačového centra (National Supercomputing Centre, NSCC).

I4DI poskytne európskemu HPC (High Performance Computing, vysokovýkonné počítačové výpočty) trhu slobodu a otvorenosť ako napríklad projekt Open Compute. Konzorcium spája spoločnosti operujúce v oblasti dátových úložísk, sietí, výroby stojanov, energetiky, softvéru či telekomunikačných služieb, ktoré sú schopné pomôcť transformovať celý región EÚ od importéra dátových centier a superpočítačových technológií na inovatívneho lídra vo výskume umelej inteligencie a HPC riešení pre celý svet. Spoločnosť Seagate prináša do I4DI svoje viac ako 40-ročné skúsenosti v oblasti prekonávania exponenciálneho rastu dát pomocou prelomových pevných diskov, SSD diskov, systémov a služieb obnovy dát.

“Uznávame dôležitosť spolupráce s ostatnými technologickými spoločnosťami pri vývoji riešení, ktoré zlepšujú priemysel ako celok, aj naše postavenie v ňom,” povedal Mohamad El-Batal, EDS Chief Technologist a člen kancelárie CTO spoločnosti Seagate. “Pridruženie k I4DI nám dáva príležitosť rozšíriť inovácie, ktoré sa zameriavajú na špecifické potreby regiónu Európy, Stredného východu a Afriky (EMEA) a zároveň rozvíjať technológie, ktoré možno potom nasadiť na svetový trh. Tešíme sa, že činnosť I4DI bude plodným úsilím pre všetky zúčastnené strany.”

Podľa nedávno zverejnenej správy Európska únia spotrebováva 30 % svetových superpočítačových zdrojov, na svojom území však vlastní iba 5 %. Tento nesúlad viedol Európsku komisiu k rozhodnutiu vydať sa vlastnou cestou a vybudovať svoje superpočítače a datacentrá s lepšou výkonnosťou a využiteľnosťou zdrojov v boji proti zvyšovaniu emisií uhlíka a globálnemu otepľovaniu spájanému s tradičnou IT infraštruktúrou.

Očakáva, že NSCC bude prevádzkovať najrýchlejšie superpočítače pre umelú inteligenciu na svete a pomôže vyriešiť výzvy, ako zabezpečiť dátovú a technologickú suverenitu EÚ. Slovenské národné superpočítačové centrum bude postavené na prvom univerzálnom procesore Prodigy na svete, ktorý sa dokáže hladko a dynamicky prepínať zo záťaží dátových centier na záťaže pre AI alebo HPC. Očakáva sa, že špičkový výkon, účinnosť a úspora nákladov pritiahnu medzinárodnú pozornosť a urýchlia migráciu riešení založených na Prodigy platforme do verejných i súkromných cloudových infraštruktúr.

“Teší nás, že spoločnosť Seagate, technologická ťažká váha v hodnote miliárd dolárov, pridala svoje významné kapacity a zdroje do iniciatívy I4DI, keď sa snažíme pokračovať v budovaní postavenia EÚ ako technologického centra excelentnosti,” povedal Dr. Radoslav Danilak, zakladateľ a CEO spoločnosti Tachyum. “Miesta ako konkrétne Slovensko a všeobecne európsky kontinent majú ľudský kapitál a schopnosti potrebné na riadenie technologického priemyslu. S podporou I4DI budeme schopní tieto schopnosti rozvíjať, podporovať a rozširovať, aby sme výrazne zvýšili výkonnosť pre špičkové záťaže dátových centier, AI a HPC záťaže.

Sledujte Tachyum

https://twitter.com/tachyum

https://www.linkedin.com/company/tachyum

https://www.facebook.com/Tachyum/

O spoločnosti Tachyum

Spoločnosť Tachyum je poprednou spoločnosťou poskytujúcou transformačné polovodičové riešenia, ktoré umožňujú dosahovať najvyššiu rýchlosť, energetickú účinnosť a najnižšie náklady v odvetví. Jedinečný prístup spoločnosti Tachyum ovplyvňuje trhy a odvetvia po celom svete, či ide o možnosť dosiahnuť superpočítače výkonnejšie ako ľudský mozog alebo premenu bežných dátových centier na nízkonákladové centrá výnimočnosti pre umelú inteligenciu a HPC. Spoločnosť Tachyum, ktorú založil ako spoluzakladateľ Dr. Radoslav Danilak, začne s masovou výrobou svojho vlajkového produktu Prodigy v roku 2021, so softvérovými emuláciami a emulátorom založeným na FPGA, ktoré sú k dispozícii prvým používateľom. Cieli na trh s obratom viac než 50 miliárd dolárov, ktorý každoročne rastie o viac než 20 percent. Keďže dátové centrá tvoria 3 percentá celosvetovej spotreby elektriny, a toto číslo sa každých 5 rokov zdvojnásobuje, procesor Prodigy s ultranízkou spotrebou od spoločnosti Tachyum je veľmi dôležitý pre pokračujúci rast dátových centier. Spoločnosť Tachyum je jedným zo zakladateľov združenia I4DI (Inovácie pre digitálnu infraštruktúru), ktoré na Slovensku vybuduje najrýchlejší AI superpočítač na svete postavený na procesore Prodigy. Spoločnosť Tachyum má pracoviská v USA a na Slovensku. Pre viac informácií navštívte https://www.tachyum.com