Tisková zpráva

5-minutové čtení

Tachyum ukázal ako x86, ARM a RISC-V software beží na procesore Prodigy

SANTA CLARA, Kalifornia, 4.8.2020 – Spoločnosť Tachyum™ Inc. oznámila, že ich procesor Prodigy úspešne zvládol testovanie emulácie binárneho softvéru v prostrediach x86, ARM a RISC-V. Tento dôležitý míľnik dokazuje, že zákazníci s Prodigy budú môcť spustiť existujúce aplikácie pri oveľa vyššom výkone než ponúkajúakékoľvek súčasné alebo budúce procesory ARM alebo RISC-V. Spolu s programami v hyperscale datacentrách, ako sú Hadoop, Apache a ďalšie, ktoré Tachyum prekompiluje s natívnym kódom Prodigy, táto schopnosť zabezpečí, že používatelia s čipom Prodigy budú môcť okamžite využiť široké spektrum aplikácií. Zákazníci Tachyum naznačujú, že behom 9 až 18 mesiacov od prechodu na platformu Tachyum chcú prevádzkovať výlučne natívne aplikácie a tak prekonať výkon doteraz najrýchlejšieho procesora Xeon. Emulácia je tak pre Tachyum Prodigy medzistupňom k plynulému prechodu na natívny softvér.

Tachyum pracuje na natívnej distribúcii Linuxu s mnohými natívnymi aplikáciami tak, aby boli pripravené v roku 2021, keď sa spustí masová výroba čipu Prodigy. Pre väčšie pohodlie poskytuje Tachyum tiež možnosť transparentnej inštalácie a spúšťania existujúcich a staršíc aplikácií pomocou dynamického binárneho prekladača, ktorý prevádza x86, ARM alebo RISC-V kód na natívny Prodigy ISA (Instruction Set Architecture). Napriek emulácii softvéru na čipe Prodigy budú binárne aplikácie ARM a RISC-V bežať oveľa rýchlejšie na Tachyum Prodigy ako na dnes dostupných ARM alebo RISC-V. Toto je ukážkou toho, akým surovým výkonom a hrubou silou disponuje procesor Prodigy.

Jedna z ukážok využila na Prodigy serveri aplikáciu webového servera so zmesou natívneho a x86 kódu. Výsledky dokázali, že Prodigy je schopný efektívne prevádzkovať heterogénne systémové aplikácie na rovnakom univerzálnom kremíkovom čipe, čo poskytne obrovské výhody z hľadiska nákladov širokému spektru používateľov. V blízkej budúcnosti vydáme sériu demonštračných videí. Prvé z nich, dostupné na https://www.tachyum.com/sk/resources, ukazuje bežiace natívne, x86, ARM a RISC-V binárne súbory na emulácii Prodigy.

Tachyum Prodigy môže pomocou jednoduchého programovacieho modelu prevádzkovať aplikácie HPC, konvolučnú AI, vysvetliteľné AI, všeobecné AI, bio AI a pulzné neurónové siete - ako aj bežné aplikácie dátových centier - na jedinej homogénnej platforme procesorov. Používanie CPU, GPU, TPU a iných urýchľovačov namiesto Prodigy pre tieto rôzne typy pracovných zaťažení je neefektívne. Heterogénna štruktúra spracovania s unifikovaným hardvérom vyhradeným pre každý typ pracovnej záťaže (napr. dátové centrum, AI, HPC) vedie k nedostatočnému využitiu hardvérových prostriedkov a náročnejšiemu programovaciemu prostrediu. Schopnosť Prodigy plynulo prepínať medzi týmito rôznymi pracovnými zaťaženiami dramaticky mení konkurenčné prostredie a ekonomiku dátových centier.

Prodigy výrazne zlepšuje výpočtový výkon, spotrebu energie, hardvérové ​​(serverové) využitie a nároky na priestor v porovnaní s existujúcimi čipmi, ktoré sa dnes používajú v hyperscale dátových centrách. Umožní tiež Edge vývojárom pre IoT využívať nízkoenergetický / vysoký výkon spolu s jednoduchým programovacím modelom, ktorý z AI vytlačí maximum. Prodigy je tak skutočne univerzálny procesor. Okrem natívneho kódu Prodigy prevádzkuje aj staršie binárne kódy x86, ARM a RISC-V.

„Mať ľahko dostupné riešenie, ktoré funguje s veľkým množstvom softvéru, je základom úspechu platformy,“ povedal Dr. Radoslav Danilák, zakladateľ a CEO Tachyum. „Táto demonštrácia schopnosti Prodigy prevádzkovať softvér - dokonca aj kód z procesorov x86, ARM alebo RISC-V - ukazuje, že zákazníkom umožníme bezproblémové používanie aplikácií, ktoré dnes používajú, a to už od prvého dňa spustenia produktu Prodigy. Toto je ďalšie potvrdenie životaschopnosti Prodigy a dôkaz jeho schopnosti ponúknuť bezprecedentný výkon, energetickú šetrnosť a cenové výhody v najnáročnejších počítačových prostrediach.“

Prodigy vstúpi do sériovej výroby v roku 2021. V apríli čip Prodigy ukázal svoju životaschopnosť, keď jeho kompletný dizajn prekonal cieľové rýchlosti. V auguste je procesor schopný správne vykonávať krátke programy, pričom výsledky sa automaticky porovnávajú so softvérovým modelom a zároveň prekračujú cieľovú rýchlosť. Ďalším krokom je získanie úplne funkčného prototypu čipu na FPGA koncom tohto roka, ktorý je posledným míľnikom pred uvedením na trh.

Procesor Tachyum Prodigy prekonáva najrýchlejšie procesory Xeon pri 10-krát nižšej spotrebe (na jadro) pri zaťažení úrovne dátových centier a tiež prekonáva najrýchlejší GPU od spoločnosti NVIDIA na skúšobných a inferenčných neurónových sieťach pre umelú inteligenciu.

Vďaka vysokej výpočtovej hustote a šírke pásma I/O dokážu siete procesorov Prodigy, ktoré obsahujú iba 125 HPC stojanov, dodávať kapacitu 32 tensor exaflopov (miliarda miliárd operácií s pohyblivou rádovou čiarkou za sekundu).

Trojnásobne nižšie náklady na procesor Prodigy (na MIPS) v porovnaní s konkurenčnými CPU, spolu s jeho 10-násobnou úsporou energie, sa premietajú do štvornásobného zníženia celkových ročných nákladov (TCO) dátových centier (TCO: kapitálové + prevádzkové náklady). Dokonca aj miera použitia produktov Prodigy vo výške 50 % zabezpečí u zákazníkov v segmente „hyperscale“, ako sú Google, Facebook a Amazon, reálne úspory rádovo v miliardách dolárov ročne.

Sledujte Tachyum

https://twitter.com/tachyum

https://www.linkedin.com/company/tachyum

https://www.facebook.com/Tachyum/

O spoločnosti Tachyum

Spoločnosť Tachyum je poprednou spoločnosťou poskytujúcou transformačné polovodičové riešenia, ktoré umožňujú dosahovať najvyššiu rýchlosť, energetickú účinnosť a najnižšie náklady v odvetví. Jedinečný prístup spoločnosti Tachyum ovplyvňuje trhy a odvetvia po celom svete, či ide o umožňovanie dosiahnuť superpočítače výkonnejšie ako ľudský mozog alebo premenu bežných dátových centier na nízkonákladové centrá výnimočnosti pre umelú inteligenciu a HPC. Spoločnosť Tachyum založil ako spoluzakladateľ ostrieľaný architekt a podnikateľ v Silicon Valley Radoslav Danilák. Jej prvý a jediný univerzálny procesor na svete Prodigy sa začne masovo vyrábať v roku 2021, pričom cieli na trh s obratom viac než 50 miliárd dolárov, ktorý každoročne rastie o viac než 20 percent. Keďže dátové centrá tvoria 3 percentá celosvetovej spotreby elektriny a toto číslo sa každých 5 rokov zdvojnásobuje, procesor Prodigy s ultranízkou spotrebou od spoločnosti Tachyum je veľmi dôležitý pre pokračujúci rast dátových centier.  Spoločnosť Tachyum má pracoviská v USA v Santa Clara v Kalifornii a v EÚ v Bratislave.