Tisková zpráva

3-minutové čtení

Výkonný riaditeľ spoločnosti Tachyum Dr. Radoslav Danilák získal ocenenie Krištáľové krídlo za rok 2019 v kategórii Inovácie a startupy

Gala

BRATISLAVA, Slovensko, 18. februára 2020 – Dr. Radoslav Danilák, zakladateľ a výkonný riaditeľ spoločností Tachyum Inc.  a Tachyum, s.r.o., pôsobiacich v oblasti polovodičových čipov, sa stal laureátom ocenenia Krištáľové krídlo 2019 v kategórii Inovácie a startupy. Toto prestížne ocenenie sa udeľuje za významné úspechy Slovákov, ktorí dosiahli mimoriadne výsledky a uznanie v príslušných odvetviach.

Ocenenie Krištáľové krídlo sa v tomto 23. ročníku odovzdávalo v kategóriách Filantropia, Hospodárstvo, Publicistika a literatúra, Divadlo a audiovizuálne umenie, Výtvarné umenie, Populárna hudba, Šport a Medicína a veda, aby vyzdvihlo jedinečných ľudí a ich profesionálne výkony, ktoré si zaslúžia to najvyššie uznanie. Laureátov vybrala odborná porota z finalistov zo všetkých nominovaných osobností.

Radoslav Danilák má vyše 25 rokov skúseností v odbore a viac ako 100 udelených patentov na najmodernejšie procesorové čipy. Dr. Danilák je americký občan narodený na Slovensku. Pôsobí v Inovačnej rade vlády Slovenskej republiky a je členom Poradného panelu pre technické výpočty spoločnosti IDC, Rady pre technológiu Forbes a prispievateľom spoločnosti TechTarget. Má titul Ph.D v informatike a MS (Master of Science) v elektrotechnike z Technickej univerzity v Košiciach (TUKE).

„Ocenenie Krištáľové krídlo predstavuje obrovskú česť pre každého občana Slovenskej republiky a som veľmi poctený tým, že som jedným z jej tohtoročných laureátov,“ povedal Dr. Danilák. „Naša krajina je na vrchole v rôznych oblastiach spoločenského, hospodárskeho, vedeckého a kultúrneho života a ocenenie Krištáľové krídlo predstavuje prestížny spôsob uznania úspechov mužov a žien Slovenska.Tachyum prináša na svetové trhy prvý a najrýchlejší univerzálny procesor Prodigy, ktorý je produktom našej transformačnej práce. Prodigy bude pretvárať business informačných technológií a mňa osobne teší, že mi bol zverený tento veľký mandát, ktorý toto ocenenie predstavuje.“

Gala

Spoločnosť Tachyum buduje nové centrum pre výskum a vývoj na Slovensku, ktoré zohráva zásadnú úlohu vo fáze vývoja jej univerzálneho procesorového čipu Prodigy, čo je najmenší, ale najrýchlejší 64-jadrový univerzálny procesor, aký bol doteraz vyvinutý. Tento procesor vyžaduje 10-krát menej elektrickej energie a náklady na procesor znižuje až trojnásobne. Tento čip do roku 2021 priamo umožní vytvorenie 32- tenzorového exaflopového superpočítača a takisto zariadení s väčšou kapacitou a výkonnejších ako ľudský mozog, čím prekoná očakávania technologického sektora o desiatky rokov. Procesor Prodigy až 4-násobne znižuje celkové ročné náklady na dátové centrá prostredníctvom inovatívnej hardvérovej architektúry a inteligentného kompilátora, vďaka ktorému sa viaceré časti hardvéru štandardných procesorov výrazne zjednodušili. Menej tranzistorov a menej kratších vodičov na čipe sa premietlo do oveľa vyššej rýchlosti a lepšej energetickej účinnosti procesora Prodigy.

Radoslav Danilák je jedným z 13 tohtoročných laureátov ocenenia Krištáľového krídla. Toto ocenenie mu bolo udelené na slávnostnom podujatí, ktoré sa konalo 9. februára pod záštitou premiéra Slovenskej republiky Petra Pellegriniho. Úplný zoznam laureátov Krištáľového krídla 2019 je k dispozícii online na adrese https://kristalovekridlo.sk/.

Sledujte Tachyum

https://twitter.com/tachyum

https://www.linkedin.com/company/tachyum

https://www.facebook.com/Tachyum

O spoločnosti Tachyum

Názov spoločnosti sa skladá z gréckej predpony tachy, ktorá znamená rýchlosť, a prípony -um, ktorá naznačuje, že ide o prvok (napr. lítium). Tachyum teda znamená prvok rýchlosti. Spoločnosť Tachyum sa na scéne objavila v roku 2017 s cieľom vytvoriť revolučné inteligentné produkty na spracúvanie informácií. Zakladatelia spoločnosti majú bohaté skúsenosti s riešením problémov týkajúcich sa fyzikálnych vlastností polovodičov a s dodávaním prelomových produktov na globálny trh. Ich hlavným investorom je platforma IPM Group – platforma na poskytovanie rizikového kapitálu, ktorá pôsobí v strednej a východnej Európe.