Tisková zpráva

3-minutové čtení

Spoločnosť Tachyum získala od slovenskej vlády návratnú finančnú výpomoc

BRATISLAVA, 6. marca 2019 – Spoločnosť Tachyum získala od Vlády Slovenskej republiky návratnú finančnú výpomoc vo výške 15 miliónov eur. Ministri návrh schválili na svojom stredajšom zasadnutí. Slovensko by sa tak mohlo stať krajinou, ktorá vyvinie svetový unikát v podobe supervýkonného mikročipu.

Tachyum využije financie od vlády na vybudovanie nového výskumno-vývojového centra, ktoré dotiahne do finálnej fázy vývoj univerzálneho, supervýkonného a energeticky úsporného mikroprocesora Tachyum Prodigy. Procesor bude univerzálne použiteľný v dátových centrách a vysokovýkonných počítačoch (tzv. High Performance Computing - HPC), ako aj pri vývoji umelej inteligencie. Touto schopnosťou momentálne nedisponuje žiadny čip na svete. V prípade úspešného etablovania centra na Slovensku bude odtiaľto spoločnosť Tachyum koordinovať svoje obchodné aktivity a podporný servis.

„Som rád, že sa vláda rozhodla podporiť náš projekt, ktorý je podľa môjho názoru unikátnou príležitosťou pre Slovensko aj Európsku úniu. Vytvorenie vývojového centra na Slovensku pomôže rozvinúť celý ekosystém okolo riešení v oblasti umelej inteligencie a superpočítačov. Z neho potom bude profitovať aj akademický sektor na Slovensku. Som presvedčený, že spoločne sa nám podarí získať pre Slovensko a v konečnom dôsledku aj pre celú EÚ silnú líderskú pozíciu v oblasti umelej inteligencie a vysokovýkonných počítačov, o ktoré EÚ súperí s najväčšími svetovými veľmocami ako USA a Čína,“ povedal hardvérový architekt čipu Tachyum Prodigy Dr. Radoslav Danilák.

Projekt Tachyum Prodigy prichádza na Slovensko aj vďaka investičnému fondu IPM, ktorý je okrem zakladateľov jediný investor v spoločnosti Tachyum. “V tomto projekte vidíme jedinečnú príležitosť ako dobehnúť v oblasti mikroprocesorov úroveň svetových lídrov. Našou filozofiou je priniesť špičkové svetové mozgy do strednej Európy a zároveň využiť potenciál, ktorý tu je. Takto vytvorený ekosystém bude stabilným pilierom ekonomiky a zatraktívni krajinu, región a v neposlednom rade aj samotnú EÚ,” povedal Adrian Vyčítal, člen predstavenstva Tachyum a Managing Partner IPM Group.

Návratnú finančnú výpomoc poskytne Vláda SR na 10 rokov s ročnou úrokovou sadzbou 4 % s odkladom splátok o 4 roky. Pohľadávka bude zabezpečená záložným právom na akcie spoločnosti Tachyum v hodnote 15 mil. eur.

Spoločnosť Tachyum s.r.o. plánuje v zamestnať približne 150 vysokokvalifikovaných pracovníkov. Samotný ekosystém pri plnej prevádzke perspektívne vytvorí sofistikované pracovné príležitosti pre ďalšie stovky odborníkov.

O spoločnosti Tachyum

Spoločnosť Tachyum s vývojovými centrami v Bratislave (Slovensko) a San Jose (USA) vyvíja vysoko výkonný, univerzálny procesorový čip na spracovanie dát, umelú inteligenciu (AI) a superpočítače (High Performance Computing – HPC) s cieľom uviesť tento revolučný produkt na trh v roku 2020. Zakladatelia spoločnosti majú dlhoročné skúsenosti v oblasti procesorov, vytvárania sietí, s počítačovými pamäťami a s AI čipmi. Dr. Radoslav Danilák, spoluzakladateľ a CEO firmy, má viac ako 100 patentov na tieto technológie. Kumulatívne majú zakladatelia v oblasti vývoja čipov viac ako 100 rokov skúseností. Procesor Tachyum Prodigy má potenciál znížiť náklady za rovnakú jednotku výkonu o 3x; celkové náklady na obstaranie a prevádzku dátových centier (TCO) o 4x a spotrebu elektrickej energie procesorov pre servery o viac ako 10x.

  • TCO sú celkové náklady na vlastníctvo dáta centra = kapitálove náklady plus prevádzkové náklady.

Sledujte Tachyum

https://twitter.com/tachyum

https://www.linkedin.com/company/tachyum

https://www.facebook.com/Tachyum