V médiích

Všechny články

 1. 2024

 2. 2023

 3. 2022

 4. 2021

 5. 2020

 6. 2019

 1. Piktogram kalendáře

  červen

  1. | Prešov Štandard

   Prešov ocenil výnimočné osobnosti. Verejné pocty udelili na slávnostnom zasadnutí

   Laureátom sa stal Radoslav Danilák, vysokoškolský pedagóg, podnikateľ a inovátor, hardvérový architekt, držiteľ vyznamenania Pribinov kríž I. triedy a ocenenia Krištáľové krídlo. Ocenenie získal za výnimočný prínos v oblasti inovácií, informačných technológií a príkladnú a obetavú tvorbu, ktorou obohatil spoločnosť doma aj vo svete.

  2. | Korzár SME

   Laureáti si prevzali ceny mesta za rok 2023

   Cenu primátora si prevzal Prešovčan Radoslav Danilák za prínos v oblasti informačných technológií vo svete.

  3. | TV7

   Dr. Radoslav Danilák medzi laureátmi verejných ocenení mesta Prešov za rok 2023

   Dr. Radoslav Danilák získal Cenu primátora mesta Prešov za rok 2023. Ide o verejné ocenenie, ktoré udeľuje primátor mesta Prešov právnickým osobám, fyzickým osobám a kolektívom za mimoriadny prínos a významné výsledky. Dr. Danilák získal cenu ako “výnimočný a talentovaný Prešovčan, ktorý svojimi inováciami, príkladnou obetavosťou, tvorbou a veľkým prínosom v oblasti informačných technológií obohatil spoločnosť vo svete.”

   Záznam zo Slávnostného zasadnutia mestského zastupiteľstva v Prešove, na ktorom si výnimočné osobnosti prevzali svoje ocenenia si môžete pozrieť vo videu lokálnej slovenskej televízie TV7.

 2. Piktogram kalendáře

  Únor

  1. | Fontech

   Slovenský superpočítač za 70 miliónov možno nebude. Hrozí, že ho pochová politikárčenie

   Ako v samostatnom článku pre portál FonTech.sk objasnil CEO spoločnosti Tachyum Radoslav Danilák, SAV nemusí byť optimálna voľba. „SAV v Bratislave stojí na určitom mieste, má určitý ekosystém a infraštruktúru. Keď sa pozriete na vedenia elektrickej energie, zistíte, že pôvodný superpočítač potrebuje zhruba 8 až 9 MW energie, 110 KV vedenie, čo v tejto oblasti chýba.„

 3. Piktogram kalendáře

  Leden

  1. | Nextech

   Tachyum je pripravené na rok 2024, v ktorom očakáva veľký posun

   Predstavitelia spoločnosti Tachyum® očakávajú, že v roku 2024 zúročia dynamiku nadobudnutú sériou úspechov v uplynulom roku a zároveň využijú cyklus obnovy polovodičov, ku ktorému vo svete práve dochádza. Firma smeruje k masovej výrobe, ktorá umožní revolúciu v dátových centrách.

 4. Piktogram kalendáře

  Listopad

  1. | Netky

   Kompletný softvérový balík Tachyum Prodigy vstupuje do testovania

   Softvérová distribúcia Prodigy je plne integrovaný softvérový balík (stack), ktorý je pripravený na nasadenie “tak, ako je”. Pre prvých používateľov, tzv. „early adopters“ a zákazníkov je k dispozícii ako jeden predinštalovaný obraz (image). Aplikácie boli testované tak, aby fungovali hneď “po vybalení”, takže zákazníci môžu okamžite začať používať referenčný dizajn.

 5. Piktogram kalendáře

  Říjen

  1. | INSIGHT FROM BUSINESS

   Podnikatelia nemajú ambíciu byť svetoví_Robert Cisár, BDM Tachyum

   V tejto časti INSIGHT FROM BUSINESS sme mali ďalšieho zaujímavého hosťa, ktorý rozvíjal regionálny a medzinárodný biznis pre spoločnosti ako SIEMENS, Hewlett Packard, ESET a v súčasnosti Tachyum. Robert Cisár sa podelil o výzvy, ktorým čelil v týchto spoločnostiach. Ako vidí Slovensko na mape vývoja čipov a prečo je to kľúčové pre budúcnosť.

  2. | teraz.sk

   Tachyum má objednávku na vybudovanie systému s čipmi Prodigy

   Pripravovaný procesor Prodigy by mal poskytovať mimoriadne vysoký výkon dátových centier a zároveň nižšiu spotrebu elektriny.

  3. | Trend

   Tachyum má objednávku na vybudovanie rozsiahleho systému s čipmi Prodigy

   Systém poskytne výkon viac ako 50 exaflopov, čo exponenciálne prevýši výpočtovú kapacitu najrýchlejších superpočítačov pre inferenciu alebo AI

  4. | Nextech

   Slovenský Tachyum má objednávku na vybudovanie systému s kapacitou 25 000-krát vyššou ako ChatGPT4

   Spoločnosť Tachyum dnes oznámila, že prijala prvú významnú objednávku od americkej spoločnosti na vybudovanie rozsiahleho systému postaveného na jej 5-nanometrových univerzálnych procesoroch Prodigy.

  5. | Pravda

   Slovenská firma prijala významnú objednávku. Bude vyvíjať technológiu pre najrýchlejšie superpočítače

   Spoločnosť Tachyum, ktorá vyvíja univerzálny procesor Prodigy, prijala objednávku na vybudovanie rozsiahleho výpočtového systému.

 6. Piktogram kalendáře

  Září

  1. | Fontech

   Svetová kvalita, trasú sa najväčší giganti. Revolučný slovenský procesor dosiahol kritický míľnik

   Spoločnosť Tachyum dnes oznamuje, že úspešne demonštrovala, ako aplikácia navrhnutá pre nenatívnu architektúru (x86_64) bez problémov pracuje na operačnom systéme Linux, ktorý beží na FPGA emulovanom čipe Prodigy.

 7. Piktogram kalendáře

  Srpen

  1. | Noviny TV JOJ

   Slovenský ekonomický tiger zaspal. Stalo sa z neho mláďa, ktoré treba prebudiť

   Slovenský ekonomický tiger zaspal a nie a nie ho zobudiť. Treba reformovať, inovovať, investovať, zjednodušiť byrokraciu a zmodernizovať zákony. Potenciál vytvárajú moderné firmy s pridanou hodnotou. V jednej z nich, ktorá pracuje na vysokovýkonných čipoch pracuje aj Robert Cisár.

  2. | teraz.sk

   Tachyum zvýšila novými nástrojmi počet jadier procesoru Prodigy na 192

   Pripravovaný procesor Prodigy by mal poskytovať mimoriadne vysoký výkon dátových centier a zároveň nižšiu spotrebu elektriny.

  3. | Nextech

   Tachyum po prechode na nové nástroje EDA dosahuje 192-jadrový čip

   Spoločnosť Tachyum® oznámila, že dosiahla výrazne lepšie výsledky pri špecifikáciách čipu, než pôvodne očakávala po úspešnej zmene nástrojov pre fyzický dizajn (PD, Physical Design). Vďaka novým nástrojom EDA, ktoré využívala vo fáze fyzického návrhu univerzálneho procesora Prodigy®, zvýšila počet jadier čipu na 192.

  4. | Trend

   Tachyum navýšila počet jadier procesoru Prodigy o polovicu, rozmer dlaždice sa takmer nezmenil

   Spoločnosti Tachyum sa využitím nových dizajnových nástrojov podarilo zvýšiť počet jadier procesoru Prodigy o polovicu na 192.

   Veľkosť dlaždice sa v návrhu zväčšila len minimálne z 500 na 600 milimetrov štvorcových, aby sa prispôsobila lepším fyzickým možnostiam, informovala v utorok Tachyum.

  5. | Fontech

   Revolučný slovenský procesor je lepší, než sa pôvodne očakávalo. Dostal brutálne vylepšenie

   Spoločnosť Tachyum oznámila, že dosiahla výrazne lepšie výsledky pri špecifikáciách čipu, než pôvodne očakávala po úspešnej zmene nástrojov pre fyzický dizajn (PD, Physical Design). Vďaka novým nástrojom EDA, ktoré využívala vo fáze fyzického návrhu univerzálneho procesora Prodigy, zvýšila počet jadier čipu na 192.

 8. Piktogram kalendáře

  Červenec

  1. | Nextech

   Tachyum ukazuje cestu k trvalo udržateľným zeleným dátovým centrám

   Spoločnosť Tachyum® dnes oznámila, že vydala bielu knihu “Tachyum Prodigy – Solution for Data Centers that are Hungry for Energy.” Vysvetľuje v nej, prečo je Prodigy®, prvý univerzálny procesor na svete, tou správnou voľbou na pomoc pri zvládaní neustále rastúcej spotreby energie v dátových centrách.

  2. | Pravda

   Slovenská konkurencia Intelu? Tachyum je silným hráčom vo vojne o polovodiče

   Na Slovensku sa produkcii čipov venuje americko-slovenská spoločnosť Tachyum. Podľa Radoslava Daniláka, zakladateľa a CEO Tachyum, by mohla expanzia európskeho trhu s polovodičmi výrazne pomôcť aj Slovensku.

  3. | Denník N

   Nedostatok čipov by mal byť minulosťou. Európsky parlament schválil opatrenia na podporu ich výroby v EÚ

   “Je smutné, že aj slovenské inovatívne firmy v tejto oblasti, ako je napríklad Tachyum hľadajú miesto pre svoj rozvoj mimo Slovenska a Európy. Musíme túto situáciu zvrátiť a o tom je Európsky zákon o čipoch.”

 9. Piktogram kalendáře

  Září

  1. | Skolske.sk

   Tachyum a STU v Bratislave podpísali memorandum o porozumení a spolupráci

   Fakulta informatiky a informačných technológií robí výskum v oblasti analýz a spracovania dát v reálnom čase s využitím AI v oblastiach preventívnej a genomickej medicíny a precíznej onkológie.

  2. | Nulife.sk

   Tachyum a Slovenská technická univerzita v Bratislave podpísali memorandum o porozumení a spolupráci

   “Skoršie prepúšťanie do domácej liečby i spoľahlivá prevencia budú vyžadovať extrémne vysoký výkon pri spracovaní, čítaní a porovnávaní dát umelou inteligenciou,” povedal doc. Ing. Martin Donoval, PhD z FEI STU. “Podobne bude dochádzať k obrovským nárokom na výpočtový výkon, pričom s rastom počtu pripojených osôb bude rásť i množstvo nových vzorov pre rozpoznávanie ako z meraných dát, tak i zo simulovaných či iných existujúcich zdrojov. Pre účely rozvoja telemedicíny a intenzívnej podpory preventívnej zdravotnej starostlivosti na Slovensku i v celej EÚ je preto kľúčové vybudovanie AI superpočítača postaveného na procesoroch spoločnosti Tachyum, ktorý bude využívaný v reálnom čase.“

  3. | Trend

   Tachyum a STU v Bratislave podpísali memorandum o porozumení a spolupráci

   Študenti dostanú prístup k emulačnému systému čipu Prodigy od spoločnosti Tachyum. „Spoločnosť Tachyum má záujem vybudovať na Slovensku znalostnú a inovačnú komunitu pre umelú inteligenciu, ktorá bude vzájomným prínosom pre výskum, obchod, výrobu a univerzitné vzdelávanie,“ povedal zakladateľ a riaditeľ spoločnosti Tachyum Radoslav Danilák.

  4. | ekonomika.sme.sk

   Tachyum a STU v Bratislave podpísali memorandum o spolupráci

   Podľa dohody študenti a učitelia na Fakulte informatiky a informačných technológií (FIIT) a Fakulte elektrotechniky a informatiky (FEI) budú mať pre vybrané projekty prístup k emulačnému systému čipu Prodigy od spoločnosti Tachyum a možnosť pracovať s najnovšími svetovými HPC technológiami (High PerformanceComputing, vysokovýkonné výpočty) v rámci open-source verejných projektov a vedeckovýskumných aktivít v oblasti AI.

 10. Piktogram kalendáře

  Červenec

  1. | Denník N

   Slovensko-americká firma Tachyum získala na vývoj čipov ďalší kapitál v desiatkach miliónov eur.

   Stalo sa tak po dosiahnutí míľnikov, napríklad po potvrdení sériovej výroby. Firma sľubuje výrazné zníženie spotreby energie v dátových centrách.

 1. 2024

 2. 2023

 3. 2022

 4. 2021

 5. 2020

 6. 2019